CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
WHMCS Nedir ?

WHMCS Nedir ?

Whmcs Nedir ?

Whmcs, Dünyada en çok kullanılan web hosting yönetim panelidir. Hosting firmaları tarafından en çok tercih edilmesinin sebebi Whmcs’in Bir çok otomasyona elverişli olmasıdır.

WHMCS, genel tanımı ile bir yönetim panelidir. Firmaların alan adlarını, SSL, sunucu adlarını ve tüm diğer hizmetleri maddi açıdan yönetme imkanına sahiptir. Yaygın olarak tercih edilmesinde içerisinde birçok modüle yer vermesi etkili olur. En çok kullanılan cPanel WHMCS dahilinde yer alır. Özellikle bayi barındırma hosting kullanan firmalar için tüm istemcileri tek panelden yürütmeye imkan tanır. WHMCS, fatura yönetimi, destek sistemi, müşteri yönetimi ve otomatik ödeme yöntemi gibi birçok işlemi tek platformdan yapmaya imkan verir. 

Whmcs Nedir ?
Whmcs Satın Al

 

Hepimiz interneti kullanıyoruz artık yaşam biçimimiz oldu. Sormak istediğimiz veya kullanmak istediğimiz herhangi bir ürünü.  İnternet üzerinden araştırmak ihtiyacını duyuyoruz. Whmcs lisans türündeki programlar sayesinde girmiş olduğumuz web sitesinde istediğimiz uygulamayı rahatlıkla buluyoruz. Bu lisans çeşitli ücretlendirmeler ile bulabileceğiniz bir lisanstır. Çok fazla bir ücreti yoktur. Sonuçta ticari bir web sitesi kuracaksanız lisanslı bir programla çalışmanız oldukça rahat bir tasarım için gereklidir.

Birazda web sitesi oluşumu hakkında bilgileri sizlerle paylaşalım. Yani önceliğiniz bir panel lisansı değildir. Öncelikle web sitesi kurmaya karar verdiyseniz domain yani bir alan adı almalısınız. Daha sonra bu domainle bir Hosting yani sunucu hizmeti sağlamanız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra bir panel programına ihtiyaç duyuyorsunuz. İsterseniz nettacompany.com.tr adresinden bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Sonuçta bir tek program ile web sitesi kuramazsınız. Öncelikle bilmeniz gerekenlerden biride bu lisansın Php tabanlı çalışıyor olmasıdır. Bunun dışında sistemin sağladığı avantajları değerlendirip kendi başınıza bir panel oluşturmanız hayli zaman alacaktır. Whmcs yazılımı sayesinde özellikle küçük firmalar ilk tecrübelerini yaparak web site yöneticiliği kavramını taslak zemin üzerinde değerlendirip bir sonraki aşamalara geçişinde büyük kolaylık sağlıyor.

Whmcs Nedir ? 

Bu Lisans Bana Ne Gibi Olanaklar Sunuyor?

Öncelikle bu lisansın korsanlarının piyasada bulunduğunu hatırlatmamızda fayda var buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle hangi lisanslı program alacaksanız alın. Hosting sağlayıcılarından lisanslı programlar almanız her zaman faydalıdır. Söz gelimi sitenizin panelini oluşturdunuz fakat lisanssız bir program kullanıyorsunuz. Bu tür programlar işletim sistemleri ile uyum içinde olmuyor. Buda sizin web sitenizin sağlıklı işleyişine olumsuz etkisi olacağı anlamını taşıyor.

Whmcs Yönetim paneli

Whmcs programının başka hangi özellikleri var? Bir defa Türkçe olması çok önemli bir avantaj ve oldukça rahat anlaşılır şekilde sizi yönlendirmesi programı sürekli kullanan kişiler açısından önemli bir olgu. Örneğin bir ürünü sitenizden kaldırmanız gerektiğinde bunu çok zor yöntemlerle yapmak istemezsiniz. Saatlerce uğraşıp siteyi sürekli güncel tutmak çok zor bir iştir web sitesi yöneticileri bilirler. Bunun yanı sıra sitenizin tema desteğini rahat alabilmesi için whmcs programı ister kendi tema içeriğiyle isterseniz edindiğiniz temaların program sayesinde sitenize uyarlayabilirsiniz.

WHMCS Özellikleri Nelerdir?

WHMC programının birçok önemli özelliği vardır. Bunlardan başlıcaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Müşteri yönetimi yapmayı kolaylaştırır. Müşteri kayıtları, fatura ve ödemeler ile alakalı kayıtları tek alandan yönetmenize imkan tanır.
 • Fatura yönetimi özelliği bulunur. Fatura oluşturma, ödeme hatırlatma ve ödeme işlemlerine dair detaylı bir işlem olanağına sahiptir.
 • Destek sistemi mevcuttur. Destek oluşturmadan süreci takip etmeye kadar önemli adımları panel üzerinden gerçekleştirmek mümkündür.
 • Alan adı yönetimi yapılabilir. Alan adı kaydı ve yenileme işlemleri yapma olanağı bulunur.
 • İşlem raporları hazırlamak mümkündür. Müşteri, ödeme, fatura, destek adımları ile ilgili raporlar hazırlanabilir.
 • Farklı dillerle çalışma yapılabilir. Multi dil seçeneği ile kendi dilinizde programı kullanabilirsiniz.
 • Modüler yapısı genişletilebilir ve özelleştirilebilir.
 • Otomatik ödeme yöntemi bulunur. Otomatik fatura işlemleri yapılabilir ve bu özellik kullanıcıya önemli bir avantaj sunar.
 • Ödeme Getaway entegrasyonu mevcuttur. Bu özellik ile müşteriler fatura ödemelerini kolaylıkla yapabilir.
 • SSL sertifika yönetimi de özellikleri arasında yer alır. 

WHMCS Kurulumu Nasıl Yapılır?

WHMCS kurulum ve yapılandırma aşaması birkaç adımda gerçekleştirilebilir. Bunun için izlenecek adımlar şu şekilde:

 • WHMCS son sürümü yüklenir.
 • Kurulum dosyası çalıştırılır. Kurulum sihirbazını takip ederek kurulum aşaması rahatlıkla tamamlanabilir. Bu aşamada veritabanı ile bağlantı kurabilmek adına gerekli bilgiler sizden istenir. Bilgilerin eksiksiz olarak verilmesi ile bir sonraki adıma geçilir.
 • WHMCS yapılandırma işlemi için yönetim paneli üzerinden ayarlar düzenlenir. Bu alanda fatura dökümanları, e-posta ayarları gibi yapılandırmalar yapılabilir. 
 • Modül ve eklentiler yüklenir. WHMCS farklı modül ve eklentiler ile uyumlu bir çalışma gerçekleştirir. Programın kullanım aşamasında daha geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirmek için bu özellikten faydalanılabilir. Örnek olarak SSL sertifikası, ödeme gateway’leri için uygun eklentiler yüklenebilir.
 • Son adım ise test aşamasıdır. Bu aşamada WHMCS test edilebilir. Programın etkin şekilde çalışıp çalışmadığı bu adımda kolaylıkla tespit edilebilir. Herhangi bir sorun olmadığında ise WHMCS kullanıma başlanabilir.

WHMCS kurulum aşaması basit olarak görülse de kontrolü olarak adımların izlenmesi gerekir. Olası bir problem yaşanmasına karşı yeterli donanıma sahip kişiler tarafından kurulması önerilir. WHMCS lisansını kullanabilmek için alanında uzman bir ekipten yardım alınabilir. Kurulum adımlarının sorunsuz olarak izlenmesinin ardından yönetim adımında işlerinizi kolaylaştıracak etkili bir panele sahip olabilirsiniz.

About the Author

Leave a Reply