CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
Content Delivery Network (CDN) Nedir,  Nereyi Tercih Etmeliyim ?

Content Delivery Network (CDN) Nedir, Nereyi Tercih Etmeliyim ?

CDN Nedir ?

CDN birden fazla sunucuların tüm lokasyonlara dağıtılmış ve buradaki tüm verileri kullanıcıya en yakın lokasyondan çekilerek sunmaya yarayan kelime anlamı olarak bir içerik dağatım servisidir.

Kısaca Content Delivery Network(CDN)

Merhaba, arkadaşlar bir çoğumuzun adını sıkca duyduğu fakat ne işe yaradığını bilmediğimiz bu CDN hakkında size kısa ve öz bilgi aktaracağız emin olabilirsiniz ki, okadar uzunca yazılan yazılardan sonra bu yazı size ilaç gibi gelecektir. Direk olarak ne olduğunu ve çalışma mantığını size açıklayacağız. Makale sonunda sizlerede bizzat firmamızın kullandığı önerebileceğimiz cdn hizmeti veren firmayı ve extra olarak hangi cdni almalısınız onu belirteceğiz.

cdn-nettacompany

Öncelikle (CDN)’nin İngilizce Açılımı Content Delivery Network yani (İçerik Dağıtım Ağı) olduğunu bilmenizi istiyoruz. Bu hizmeti size şöyle bir örnekleyelim. Sizden 3 Kıta uzakta bir arkadaşınız var, buna acil olarak haber göndermeniz gerekiyor, bu haberi iki şekilde iletebilirsiniz hızlı bir şekilde birincisi telefon ile aramak ikinci bir durum tabi ki, en iyi bir durum arkadaşınız onceden bu acil haberi biliyor olması. Bu durumda sizin o arkadaşınızı arayıp zaman kaybetmenize gerek kalmayacak ve diğer arkadaşınız bu durumu biliyor olacaktır. Şimdi ise CDN’i Şöyle işlem ile anlatalım.

Bir adet hostinginiz var, bu hostinginiz Türkiye’de İstanbul’da bir sunucuda barınıyor. Şimdi, bu sunucuya Almanya’daki biri girmek istediğinde, çok yavaş girecek bunun sebebi ise, sizin sitenizin barındığı dosyalardan çok fazla uzak olması. Siteye girecek arkadaş, Almayada olduğu halde direk ona en yakın yerden veriyi çekerse? Bu durumda Türkiye’den dosya çekmek yerine ona en yakın bir sunucudan veri çekecek. Yani tam olarak, bu durumda CDN Hizmeti devreye girmekte. Sizin sitenize girecek Almaya’daki arkadaşınıza CDN Hizmeti veren firma, onun yakınlarına bir sunucu koymuş ve verileri orda tutuyor olacak. Bu durumda Türkiye’ye bağlanmak yerine Almanya’da sunucuları olan CDN Hizmeti veren firmaya bağlanacak ve bağlantı %90 Olarak hızlanacaktır.

CDN Hizmetinin bizlere sadece hız bakımından değil, bir çok alandada faydası mevcut. Örneğin Google CDN’e çok fazla önem vermekte. Sonuç olarak sitenizin tepki süresi bi hayli artacak ve bu googlenin en sevdiği durum olacaktır.

 

Hangi CDN Firmasını Tercih Etmeliyim ?

Bu sorunu cevabını aslında çok kolay şekilde belirleyebilirsiniz. İki tür CDN Satışı mevcut, Biri Kullandığın kadar öde, diğeri ise aylık bir trafik ve fiyat belirleyip verilen hizmet. Şimdi biz firma olarak kullandığımız kadar öde seçeneğini kullanmayı daha mantıklı buluyoruz. Sabit değer yerine, kullandığın kadar ödemek şu denli mantıklı. Siz bir ay boyunca düzenli olarak hitiniz belli değilse, yani bazen 10 kişi bazen 1000 kişi giriyorsa, bu durumda, üç gün veya 5 gün az kullanıp 1 gün çok kullanmak durumunda az kullandığınız günlerinde parasını aylık bazda vermek zorunda kalıyorsunuz. Diğer hususta ayda 50 kişi girme ihtimalini düşünürsek boş yere aylık ücretini ödeyip kullanmamış oluyoruz. En azından 50$ bir bakiye ekleyip uzun süre kullanabilmeniz daha mantıklı. Tabi bu durum sitenizin hitine göre değişebilir.

CDN Satın Al

Firmamızdan en hızlı ve en fazla lokasyona dağıtılmış CDN Servisini sunmakla beraber en uygun fiyatları ile en çok satan bir firmadır. Sunduğuğumuz hizmet ile bir çok web sitesine cdn ile ev sahipliği yapmıştır.

About the Author

Leave a Reply