CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
Kullanmanız Gereken 14 En İyi WordPress SEO Eklentisi ve Araçları

Kullanmanız Gereken 14 En İyi WordPress SEO Eklentisi ve Araçları

Genellikle önerdiğimiz en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçlarının hangileri olduğu sorulur.

Bunun nedeni, arama motorlarının İnternet’teki çoğu web sitesi için önemli bir trafik kaynağı olmasıdır. Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve işinizi önemli ölçüde büyütmenize yardımcı olabilir.

Bu yazıda, kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerini ve araçlarını paylaşacağız. Bu araçlardan bazıları benzer işlevler sunar, bu nedenle belirli kullanım durumları için hangilerinin en iyisi olduğunu da vurgulayacağız.

WordPress SEO Eklentileri ve Araçları Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

SEO ipuçlarını okurken veya “en iyi ücretsiz WordPress SEO eklentileri” ni ararken, birkaç düzine araç içeren makalelerle karşılaşırsınız.

Bu, yeni başlayanlar ve teknik bilgisi olmayan kullanıcılar için oldukça zor olabilir.

Gerçek şu ki, daha yüksek arama sıralaması elde etmek için düzinelerce en iyi SEO aracına ihtiyacınız yok.

Çoğu blog yazısı (bizimki dahil) en popüler SEO eklentilerini paylaşacak olsa da, her bir aracın kullanım durumlarını anlamanız son derece önemlidir.

Örneğin, web sitenizde asla birden fazla WordPress SEO eklentisi kullanmak istemezsiniz. All in One SEO, Yoast SEO, SEOPress ve Rank Math’dan bahsedeceğiz. Eklenti çakışmasını önlemek için yalnızca birini seçmeniz gerekir.

SEMRush, Ahrefs ve diğer birkaç güçlü araçtan bahsedeceğiz, ancak benzer özelliklere sahip oldukları için ilk başladığınızda hepsine ihtiyacınız yok. İşletmemizde hangi araçları kullandığımızı ve her bir araç arasında hangi özelliklerin en iyi olduğunu paylaşacağız.

Bununla birlikte, en iyi WordPress SEO eklentileri ve araçları konusunda uzman seçimimize bir göz atalım.

Web siteniz içerik olarak çok başarılı bir çalışma ortaya koyabilir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Özellikle SEO çalışmalarının aktif yürütülmemesi istenen başarı oranının düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle özellikle site başarısını artırmak için SEO’ya uyumlu bir site tasarlanması öncelikli olmalıdır. Tam da bu adımda WordPress SEO eklentileri işleri kolaylaştırır.  Web sitelerinde kullanıma uygun eklenti çeşitliliği çok geniştir. Farklı çalışmaları destekleyecek pek çok eklenti olabilir. 

En iyi wordpress eklentisini seçmek ise çalışmaları daha etkili hale getirmeye yardımcı olur. Eklentilerin yanı sıra kullanabileceğiniz SEO araçları da mevcuttur. Eklentiler ve araçlar çalışmalarınızı desteklemek noktasında etkin performans gösterir. Özellikle rakiplerinizin çalışmaları ile kendi sitenizin durumu hakkında karşılaştırma imkanı elde edebilirsiniz. Bunun için piyasada en etkili olan ve popülerlik kazanmış eklenti ve araçları bir araya getirdik. Yazının devamında en başarılı 14 SEO eklenti ve araçlar listesini ulaşabilirsiniz. 

En İyi WordPress SEO Eklentileri Hangileridir?

Web sitesinde eklenti kullanmak çalışmalarınızda yön gösterici etkiye sahip olabilir. Özellikle SEO odaklı çalışan eklentileri birçok noktada yardımcı olur. Bunun yanı sıra eklentilerin bir çoğunun kolay kullanıma sahip olması da avantaj oluşturur. SEO eklentileri ile yaptığınız çalışmaların ne denli etkili olduğunu ve eksik kalan kısımlarını tespit etmeniz mümkündür. 

Yoast SEO

Yoast SEO kavramına birçoğunuz aşina olabilirsiniz. 5 milyon aktif yüklenme oranına sahip olan eklenti en popüler seçenekler arasında yer alır. Yeni başlayanlar için de kolay kullanım sunması ile ön plana çıkar. Aynı zamanda profesyoneller için de etkili destek sunan başarılı bir araçtır. 

Anahtar kelime optimizasyonu, okunabilirlik kontrolü gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca iki haftada bir güncellenen bir eklenti olması da önemli avantaj oluşturur. Bu sayede sitede en güncel hali ile Google algoritmaları kullanılarak optimize bir çalışma gerçekleştirmek mümkün olur.

All in One SEO Pack

SEO alanında ihtiyacınız olan her şey tek eklentide bir araya gelmiş halidir. Site haritası ve Google Analytics entegrasyonu ve kötü bot engelleyici  gibi ayrıcalıklar sunar. Ayrıca kanonik URL fonksiyonu ile kolay meta etiketi oluşturmaya da yardımcı olur. Yeni başlayan acemiler için kolay kullanım ve profesyonel destek sunar. 

Range Math

Web sitelerinin arama motorları ve sosyal medya hesapları için kriterlere uygun hale getirmeye yardımcı olur. Kurulum sihirbazı ile birlikte gelen eklenti aynı zamanda diğer SEO araçlarından veri aktarımına da izin verir. İçeriklerde meta başlık, açıklama ve açık grafik meta verileri eklemek amacı ile kullanılabilir. En önemlisi ise eklenti ile XML site haritası oluşturmak mümkündür. Google Arama Konsolu’na bağlantı kurabilen eklenti kullanıcı rollerine göre özelliklere erişimi kontrol etmeye imkan verir

Schema Pro

Web sitelerine arama motoru sıralamasında üstlerde yer almasında etkili olabilecek zengin snippet’ler eklemeye olanak sunar. All in One SEO Pack ile Schema Pro eklentileri birbirini destekler nitelikte özelliklere sahiptir. All in One SEO Pack’in sağladığı faydalar ek olarak Schema Pro’nun şema ekleme özelliği birlikte kullanılabilir. Bir nevi farklı eklentilerin birlikte kullanılması ile daha başarılı bir çalışma ortaya çıkarılabilir.

KeywordTool.io

Ücretsiz olarak kullanılabilecek en başarılı anahtar kelime araştırması yapma eklentisidir. Bir anahtar kelimeyi aratarak kelime fikirleri oluşturmaya yardımcı olur. Elde edilen anahtar kelime önerileri Google’ın otomatik önerme özelliklerinden toplanır. Ücretli versiyonu da mevcuttur. Ücretli planında anahtar kelimelerin aranma hacmi ve tıklanma başı maliyeti gibi ayrıntılarına da ulaşmak mümkündür.

WP Roket

Site hızı, arama motoru başarısında en önemli kriterlerden biridir. Bu sebeple SEO çalışmalarını olumsuz etkilemesine neden olmadan site hızının ölçülmesi gerekir. Bu eklenti sayesinde site hızı ve performansını ölçmek mümkün olur. Ayrıca piyasada bulunan en iyi WordPress önbellek eklentisi unvanına sahiptir. Web sitesinin hızını artırmanın en basit yöntemi olarak önbelleğe alma işlemini etkin olarak yerine getirir.

MonsterInsights

Web sitelerinde SEO stratejisi geliştirmek için gereksinim duyulan bilgileri edinmeye yardımcı olur. Etkili bir Google Analytics eklentisi olarak tanınır. WordPress ile uyumlu olarak çalışma gerçekleştiren eklenti, panelde insan tarafından anlamlandırılabilecek raporlar hazırlar. Ziyaretçilerin nereden geldiği, sitede en iyi etkileşimi alan içerikleri, ziyaretçilerin sitede nasıl zaman geçirdiğini tespit eder. 

SEO Press

Basit ama çok güçlü bir SEO eklentisidir. Meta başlık, açık grafik desteği, açıklama, içerik ve resim XML site haritası gibi özellikleri içerir. Basit kurulum ve kullanım adımları sayesinde acemiler için de uygun bir eklentidir. Sahip olduğu özellikleri sayesinde piyasada bulunan en başarılı SEO eklentileri arasında yer alır.

WordPress’de Kullanılabilecek En Başarılı SEO Araçları Hangileridir?

WordPress web sitelerinde kullanılabilecek eklentiler arasında en popüler olanları listeledik. Bunların yanı sıra bir de işinize yarayacak en etkili araçlara değinmek gerekir. Listenin devamında en etkili WordPress SEO araçlarına yer verdik. 

1.Google Search Console

Web sitelerinin Google SERP’deki performansını izleyen etkili bir araçtır. Ziyaretçileri siteye çeken aramaları tespit edebilir. Aynı zamanda web sitesinin görüntülenme ve tıklanma sayılarını da analiz edebilir. En önemlisi ise sitede sorun olarak görülen bir durum tespit edildiğinde e-posta yolu ile bildiri yönlendirilir. En çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan SEO araçlarından biridir.

SpyFu

Ücretli ve ücretsiz olarak alternatiflere sahip bir SEO aracıdır. Ücretsiz sürümü acemiler için etkili bir kullanım sunar. Bir anahtar kelimenin her ay kaç defa arandığını gösterir. Sitenin organik anahtar kelimeleri ve aylık tıklanma oranlarını tespit edebilir. Ayrıca reklam performansı ve daha pek çok etkili özelliğe de sahiptir. Aracın sunduğu en önemli fayda ise rakip analizi yapmasıdır. Rakip sitenin alan adını eklenmesi ile ihtiyaç duyulan pek çok bilgi elde edilebilir.

Answer the Public

İçerik pazarlama etkinlikleri için hangi konu seçiminin daha etkili olacağının cevabını verir. Verilen bir anahtar kelime çerçevesinde Google ve Bing’in öneri özelliğini baz alarak anahtar kelime listelemesi yapabilir. 

SEOQuake

Diğer araçların yanı sıra bir tarayıcı uzantısı olarak kullanılması ile farklılığını ortaya koyan bir araçtır. En sık uygulanan SEO işlemlerini verimli şekilde yapabilir. Ayrıca web sitesinde site içi SEO denetimi yapabilir. En önemlisi bunu rakip firma için de yapabiliyor olmasıdır. Aracı kullanarak rakip sitenin site içi SEO’sunu denetlemek mümkündür. Elde edilen veriyi ise CSV dosyası halinde indirme olanağı tanır.

Ahrefs

Blog yazarları, işletmeler ve pazarlamacılar için hepsi bir arada SEO araçları arasında yer alır. Semrush için alternatif olarak kullanılabilen popüler bir SEO aracıdır. Anahtar kelime araştırması, rekabet analizi, geri bağlantı araştırması yapılabilen güçlü bir araçtır. Ayrıca içerik iyileştirmesi yapmaya imkan tanır. İyi derecede backlink analizi yapmak da Ahrefs ile mümkündür. 

Backlink analizi özelliğini rakip siteler üzerinde de kullanmak mümkündür. Ahrefs sayesinde hangi sitlerin rakiplerinize bağlantı verdiğini tespit edebilirsiniz. Ayrıca rakip sitede olup sıralmaya giren ancak kendi sitenizde bulunmayan içerikleri de tespit eder. Kısacası rakip analizi yapmanın en etkili araçlarından biridir. 

Semrush

SEO’dan bahsedip de Semrush’ı listeye eklememek olmaz. Listede alternatif olarak ücretsiz olarak kullanılabilecek alternatiflere yer verdik. Ancak SEO denildiği anda ilk akla gelen araçlardan biri olan Semrush da listeye dahil olmadan olmaz. Semrush, anahtar kelime araştırması ve backlink analizi yapmak gibi en temel SEO özelliklerini içerir. Ancak aracın asıl kullanım amacı rakip analizidir. 

Alan Adı vs Alan Adı özelliği Semrush’ın en önemli noktasıdır. Bu özellik sayesinde sitenizi rakip site ile karşılaştırma imkanı elde edebilirsiniz. Ayrıca SEO Yazma Yardımcısı özelliği ile içerik pazarlaması yazıları oluştururken anahtar kelime önerileri yapar. Bu sayede çalışmalarda ihtiyaç duyulan desteği size sunar. 

Sonuç olarak WordPress altyapısına sahip siteler için SEO araç ve eklentilerini kullanmak önemli avantajlar sunar. Bu araç ve eklentilerin her biri farklı bir çalışmada size yardımcı olabilir. Çalışmalarda eksik kalan kısımları tespit edebilir ya da nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında yönlendirme yapabilir. Böylece site sahipleri zaman ve maliyet kaybı yaşamadan en iyi şekilde başarılı bir çalışma gerçekleştirebilir.

About the Author

Leave a Reply