CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login

En iyi ücretsiz 10 WordPress eklentisi

Bu yazımızda size ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 10 eklentiyi aktarmak istedik. Eklentiler hakkında kısa bilgi verdikten sonra özelliklerinin neler olduğunu size sunduk. Daha detaylı bilgi alabilmek için eklemiş olduğumuz linklerden sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

WordPress’in popülerliğinde en büyük pay çok çeşitli eklentilere sahip olmasıdır. Çalışmaları kolaylaştıracak farklı alanlarda etkili olan birçok alternatif eklenti bulunur. Site güvenliği, sosyal paylaşımlar, site yedeklemesi gibi işlevsel eklentiler ulaşmak mümkündür. Bu yazıda eklentiler arasında en başarılı ve aynı zamanda ücretsiz olanları bir araya getirdik. 

1.WP Fastest Cache WP Fastest Cache

WP Fastest Cache eklentisi statik html dosyası oluşturup sonrasında da kaydetmektedir. Bu sayede bir sayfayı her seferinde yeniden oluşturmamış olursunuz. Siteniz bu sayede sadece hızlanmış olmaz aynı zamanda Google’ın kullanmış olduğu algoritmalar sitenin hızlı açılmasını dikkate alır ve bu sayede SEO sıralamanıza da katkı sağlamış olursunuz.

Eklentinin en önemli özellikleri arasında sayfaların önbelleğini alması yer alır. Bu özellik ziyaretçilerin sitedeki sayfaları daha hızlı yüklemesine olanak sunar. CSS ve JavaScript dosyalarını sıkıştırma yöntemi ile sitenin yüklenme süresini azaltır. Kullanımı çok kolay olan eklenti site performansını artırmak konusunda temel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda eklentinin ücretli pro versiyonu da mevcuttur. 

.htacces dosyasını değiştirmenize gerek yoktur çünkü otomatik olarak değiştirilmektedir.

Türkçe ve 20 dil desteği bulunmaktadır.

ÖZELLİKLERİ Bu eklentide kullanılan en hızlı yöntem olan Mod_Rewrite ile yazılmıştır. Bir gönderi veya sayfa yayınlandığında tüm önbellek dosyaları silinir. Yönetici, önbelleğe alınmış tüm dosyaları seçenekler sayfasından silebilir. Yönetici, küçültülmüş css ve js dosyalarını seçenekler sayfasından silebilir. Kısa Kod ile belirli bir sayfa veya gönderi için önbelleği engeller. Önbellek Zaman Aşımı – Önbelleğe alınan tüm dosyalar belirlenen zamanda silinir. Belirli sayfalar için Önbellek Zaman Aşımı Mobil cihazlar için önbellek seçeneğini etkinleştir / devre dışı bırak Oturum açmış kullanıcılar için önbellek seçeneğini etkinleştir / devre dışı bırak SSL desteği CDN desteği Cloudflare desteği Ön Yükleme Önbelleği – Tüm sitenin önbelleğini otomatik olarak oluşturun Sayfaları ve kullanıcı aracılarını hariç tutun WP-CLI önbellek temizleme VERİM İYİLEŞTİRMESİ Premium sürümde Minify Html, Minify Css, Gzip Sıkıştırmayı Etkinleştir, Tarayıcı Önbelleğe Almayı Kaldır, Sona Erme Başlıkları Ekle, CSS’yi Birleştir, JS’yi Birleştir, Emojiyi Devre Dışı Bırak gibi birçok özellik vardır. Dinamik WordPress blogunuzdan statik html dosyaları oluşturma Html’yi küçült – Sayfanın boyutunu küçültebilirsiniz Minify Css – CSS dosyalarının boyutunu azaltabilirsiniz Gzip Sıkıştırmayı Etkinleştir – Tarayıcıya aktarıldıkları hızı artırmak için sunucunuzdan gönderilen dosyaların boyutunu azaltın Tarayıcı önbelleğinden yararlanın – Tekrar gelen ziyaretçiler için sayfa yükleme sürelerini azaltın CSS’yi birleştirin – Birden çok CSS kaynağını tek bir kaynakta birleştirerek HTTP gidiş-dönüş sayısını azaltın JS’yi birleştirin Emoji’yi Devre Dışı Bırak – Emoji satır içi css ve wp-emoji-release.min.js’yi kaldırabilirsiniz ÜSTÜN PERFORMANS OPTİMİZASYONU Ücretsiz sürüm sitenizi hızlandırmak için yeterlidir ancak premium sürümde Mobil Önbellek, Widget Önbelleği, Minify HTML Plus, Minify CSS Plus, Minify JS, Combine JS Plus, Defer Javascript, Resimleri Optimize Et, WebP’yi Dönüştür gibi ekstra özellikler vardır. , Veritabanı Temizleme, Google Fonts Async, süper hızlı yükleme süreleri için Lazy Load. Etkileşime geçiş süresini kısaltmak için tüm kritik kaynakların yüklenmesi bittikten sonra tembel yüklemeyi ekran dışı ve gizli görüntüleri düşünün. https://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

2.Rank Math SEO

Desbancará Rank Math al resto de plugins SEO para WordPress? • Ayuda WordPress

 

Rank Math SEO diğer eklentilerin barındırdığı tüm özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca Rank Math SEO da Yoast SEO ve All in SEO eklentilerinin ücretli olarak sağladığı özellikleri ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Özellikler

Rank Math SEO, WordPress tabanlı siteler için geliştirilmiş bir arama motoru optimizasyonu eklentisidir. Arama motoru sıralamasında sitenin daha başarılı olmasına yardımcı olmak adına çeşitli özelliklere sahiptir. Eklentinin sağladığı başlıca özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • SEO analizi yapmaya imkan verir. Sitede yer alan sayfa ve içeriğinin analizini yapabilir. Anahtar kelime optimizasyonu, başlık etiketleri ve açıklamalar hakkında detaylı analizlerde bulunur.
 • XML site haritası oluşturabilir. Site haritası sitenin arama motoru botlarının tarama anında içerikleri daha iyi indekslemesine yardımcı olur. 
 • Ziyaretçilerin sitede gezinmesine yardımcı olmasına yönelik bir çeşit navigasyon görevi gören breadcrumbs özelliğine sahiptir.
 • Site içinde 404 hataları izleme ve düzenleme araçlarına sahiptir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek noktasında bu araçlar avantajlı olur.
 • SEO kriterlerine uygun URL kullanımını kolaylaştırır ve otomatik URL optimizasyonu gerçekleştirir.
 • Schema verileri ile entegre şekilde çalışma gerçekleştirir.
https://tr.wordpress.org/plugins/seo-by-rank-math/

Daha fazla bilgiyi sitelerini ziyaret ederek alabilirsiniz => https://tr.wordpress.org/plugins/seo-by-rank-math/

3.Monsterinsight

Monsterinsight

Monsterinsight web sitenizi Google Analytics’e kolayca bağlamanızı sağlar ve istediğiniz ayarları özelleştirerek siteniz ile ilgili verileri kolayca takip edebilirsiniz.

Monsterinsight, WordPress tabanlı sitelerin kullanımı için özel olarak geliştirilen bir Google Analytics eklentisidir. Eklenti, site trafiğini izlemek ve analiz etmeyi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra sahip olduğu başlıca özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Google Analytics hesabı ile siteyi hızlı ve basit bir şekilde entegre eder. Site performansını gözlemlemek de bu sayede çok daha kolaylaşır.
 • Ziyaretçi davranışlarını izler. Hangi sayfaların daha çok ziyaretçi aldığını ve hangi cihazlar üzerinden siteye erişim olduğu gibi detayları analize edebilir.
 • İçeriklerinden hangilerinin daha çok etkileşim aldığını tespit edebilir.
 • Web sitesinin genel olarak analitik verilerini kolay okunabilir şekilde raporlar. Bu sayede site sahibi site performansı hakkında genel bir analiz gerçekleştirebilir. 
 • Kullanılan tema ve eklentiler takip edilebilir ve sitede sorun yaratabilecek durumlar önceden tespit edilebilir.

Özellikler

https://www.monsterinsights.com/features/
Daha fazla bilgiyi sitelerini ziyaret ederek alabilirsiniz => https://www.monsterinsights.com/features/

4.WPForms

WPForms kullanıcı dostu olan ,çok zengin özellikleri bulunan ve kullanımı çok kolay olan bir form eklentisidir.

Contact Form by WPForms – Drag & Drop Form Builder for WordPress – WordPress eklentisi | WordPress.org WordPress Türkiye

Özellikler

WPForms, kullanıcı dostu bir arayüzü ve zenginleştirilmiş özellikleri ile ön plana çıkar. Çeşitli formlar oluşturmak ve özelliştirmek noktasında üst düzey performansa sahiptir. Özellikle ziyaretçiler ile site sahibi arasında etkileşimi desteklemek noktasında etkilidir. Eklentinin sağladığı başlıca özellikler ise aşağıdaki gibidir:

 • Sürükle bırak yöntemi ile form hazırlamaya imkan verir.  Bu da teknik bilgi gerekmeden formlar oluşturmayı kolaylaştırır.
 • Hazır form şablonlarına sahiptir. İletişim formları, anketler veya ödeme formları gibi birçok hazır şablon bulunur.
 • Formları özelleştirmek mümkündür. Yazı tipi, renk ve alan özelliklerine göre kişiselleştirilmiş formlar oluşturulabilir.
 • Formlarda gösterilecek ya da gizlenecek koşullu mantık kullanılabilir. Genellikle karmaşık formlarda kullanılanılabilen akıllı koşullu alanlara sahiptir. 
 • Ödeme formları oluşturmaya yardımcı olur. 
 • Formlardan elde edilen veriler veri tabanında saklanır. İsteğe bağlı olarak e-posta ile gönderim de sağlanabilir.
 • Anket oluşturma ve sonuçları analize etmeye yardımcı olur. 

Daha fazla bilgiyi sitelerini ziyaret ederek alabilirsiniz =>https://wpforms.com

5.Elementor

Elementor

Elementor, WordPress kullanıcılarının neredeyse ekstra eklentilere gerek duymadan sayfalarını yapılandırmalarını sağlayan bir çok kapsamlı bir ekletidir.

Elementor, WordPress kullanıcıları tarafından en çok bilinen eklentilerden biridir. Web sitesindeki sayfaları ve görsel içerikleri kolaylıkla tasarlamaya yardımcı olur. Elamantor eklentisinin sunduğu en önemli özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Bu sayede herkes için kolay kullanım sunar. Sürükle bırak yöntemi ile site sayfaları oluşturulabilir ve düzenlenebilir.
 • Eklenti bir dizi hazır şablona sahiptir. 
 • Değişiklikleri önizleme modunda görmeye imkan verir. 
 • Metin, resim, video, başlık gibi çeşitli widget ve modüller içerir. Sayfa içeriğini zenginleştirmek noktasında bu özellik fazlasıyla yararlı olabilir. 
 • Responsive tasarım özelliğine sahiptir. Sitenin farklı cihazlar üzerinde düzgün görünmesini sağlamak adına mobil duyarlılık özelliği bulunur.
 • CSS özelleştirme avantajı bulunur. 
 • Yoast SEO eklentisi ile uyumlu şekilde çalışabilir.
 • Sayfaların hızlı şekilde yüklenmesine yardımcı olur. Bu da doğrudan kullanıcı deneyimini iyileştirmekte etkilidir. 

Özellikleri

 • Sürükle bırak
 • 300+ şablon
 • 90+ eklenti
 • Mobil uyumlu, duyarlı boyutlandırma, gizle ve göster özelliği
 • Çeşitli içerik konumlandırma seçenekleri
 • Sosyal simgeler
 • Kaydet ve kullan özelliği :Sayfanızı oluşturmayı bitirdikten sonra kitaplığa kaydedebilir ve tek tıklamayla yeniden kullanabilirsiniz.
 • Animasyonlar
 • Çeşitli modlar (güvenli, bakım vb.)
 • Ses bulutu ile ziyaretçilerinizin sitenizde dolaşırken bir şarkı çalmasına izin verin.
 • Eğitim videoları ile nasıl kullanacağınızı öğrenme şansı.
 • Daha fazla bilgiyi sitelerini ziyaret ederek alabilirsiniz => https://elementor.com/ .

6.WooCommerce

WooCommerce

Kendinize bir e-ticaret sitesi oluşturmanın en kolay yollarından birisi bu eklentiyi kullanmaktır. Yeni başlayanlar için WooCommerce kullanım kılavuzu da mevcuttur.

WooCommerce, e-ticaret siteleri için güçlü bir eklentidir. Online mağaza sahiplerinin ürün tanıtımı ve satma adımlarında avantajlar oluşturur. WooCommerce eklentisinin önemli bazı özellikleri ise şu şekilde:

 • Farklı kategori ve türlere sahip ürünleri düzenlemeye yardımcı olur. Ürün açıklaması, fiyat ve resimleri gibi önemli bilgileri yönetmeye imkan verir.
 • Sitenin farklı ödeme işlemcilerinin kullanımını destekler. Bu sayede kullanıcıların ürün satın almasını kolaylaştırır.
 • Kargo ve teslimat seçeneklerine sahiptir. Eklenti nakliye seçenekleri eklemek ve maliyet hesaplaması yapmak için de kullanılabilir.
 • Promosyon, indirim ve kuponlar oluşturulabilir. 
 • Ürün stoğu izlemek ve otomatik stok düşmelerini takip etmekte kullanılabilir.
 • Müşterilerin kendi hesaplarını oluşturmalarını ve sipariş takibi yapmalarına imkan verir. 
 • Satış verilerini ve müşteri davranışlarını analiz etmek için raporlar sunar.

teknik Özellikler

 • Stripe Paypal,Square ve Amazon Pay gibi 140 farklı ağ geçiti bulunmaktadır .Ayrıca Apple Pay ve Google Pay de desteklemektedir.
 •  IOS ve Android için mobil uygulaması mevcuttur.
 • Geniş dökümantasyon
 • Destek formu ile sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.
 • Kendinize bir geliştirici kiralamanız için imkan sunmaktadırlar.
 • 24 dil desteği
 • Jetpack uyumluluğu
 • Bunlar gibi daha sayma ile bitmeyecek bir sürü özellik için https://woocommerce.com/ ziyaret ederek daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

7.Contact Form 7

Contact Form 7

Contact Form 7, sitelerin iletişim formu oluşturması için kullanılan bir eklentidir. Sitenin iletişim sayfaların kolaylıkla form eklemeye olanak tanır. Contact Form 7 eklentisinin sağladığı önemli özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Eklenti sürükle bırak şeklinde form oluşturmayı desteklemez. Bu nedenle form oluşturmak için temel düzeyde HTML bilgisi gerekir.
 • Form alanı özelleştirilebilir. İsim, soyisim, e-posta, konu, mesaj gibi temel iletişim form alanları kullanabileceği gibi aynı zamanda bu etiketler özelleştirilebilir.
 • Captcha ve Akismet gibi spam koruma araçları ile entegre olarak çalışabilir.
 • Kullanıcılara mail yönlendirme yapılabilir ve form gönderim sonrası mesajlarını özelleştirmeye imkan verir.
 • Çoklu dil desteği bulunur.
 • Hazır e-posta şablonları vardır.
 • Üçüncü taraf eklenti ve uzantılarını kullanmak mümkündür.

 

8.Broken Link Checker

Broken Link Checker

Broken Link Checker eklentisi sitenizin sayfalarında 404 hatası vermesine sebep olacak bağlantıları aramaktadır. Eğer sitenizde çok fazla kırık link var ise bu durum arama motorları tarafından kötü olarak algılanarak SEO’nuzu kötü olarak etkilemelerine sebep olacaktır.

WordPress’in panel kısmında bulunan tablodan sonuçları size görüntüleyecektir. Daha sonra bu bağlantıyı düzenleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Broken Link Checker, web sitesinde bulunan bozuk bağlantıları otomatik tespit etmeye yardımcı olur. Bozuk bağlantıların site kullanıcılarını olumsuz olarak etkiler. Bunun sonucu olarak da site başarısı olumsuz şekilde etkilenebilir. Broken Link Checker bu gibi sorunlarla karşılaşmadan önce önlem almaya imkan verir. Eklentinin sunduğu diğer bazı önemli özellikler ise şu şekilde:

 • Periyodik olarak site taraması gerçekleştirir. Bu şekilde bozuk bağlantıları kolaylıkla tespit eder.
 • Tespit ettiği bağlantıları bir liste halinde sunar. 
 • Bozuk bağlantı tespit ettiğinde site sahibine e-posta iletir. Site performansını düzenli olarak kontrol etmek için bu özellik fazlasıyla etkili olabilir.
 • Hangi aralıklarla tarama yapılacağı ayarlanabilir. Ayrıca hangi bağlantıların kontrol edileceği de özelleştirilebilir.
 • Hem site için hem dışı için bağlantı kontorlü gerçekleştirir. İki yönlü de sorunlar tespit edildiği için daha fazla kontrol sağlanabilir.
 • Hatalı bağlantılar rapor edilir. Bu sayede hangi sayfada nasıl bir hata mevcut daha rahat analiz edilebilir.

9.WP-Optimize

WP Optimize

WP Optimize veritabanını temizleyen, resimleri sıkıştıran ve siteyi önbelleğe alarak performans arttıran bir eklentidir. CSS ve JavaScript’i küçültüp eşzamanlı yapmanıza ( “defer CSS JavaScript”) olanak tanır.

WP-Optimize, site performansını artırmak ve veritabanı optimize etmek için kullanılabilecek en iyi eklentilerden biridir. Bu eklenti sayesinde site hızı artırılabilir ve kullanıcı deneyimi iyileştirilebilir. Bunun dışında eklentinin sahip olduğu başlıca özellikler ise aşağıdaki gibidir:

 • Veritabanı optimize etme eklentinin en önemli özelliklerinden biridir. Kullanılmayan verilerin temizlenmesinde etkin rol üstlenir. Veritabanı boyutunun azaltılmasına etki eden bu özellik sayesinde sorgu işlemleri daha hızlandırılabilir. 
 • Sayfa ve görseller önbellekleme yapılabilir.
 • Çöp ve spam temizleme otomatik şekilde gerçekleştirilebilir. 
 • Veritabanı tablolarının optimize edilmesini sağlar. Veritabanı performansını artırmada bu özellik avantaj oluşturabilir.
 • Kullanılmayan taslak ve yedeklemeleri temizler.
 • Otomatik olarak zamanlanmış temizleme hizmeti sunar. Belirli aralıklarla temizleme adımı gerçekleştirilir ve böylece veritabanı optimizasyonu sağlanabilir.
 • Veritabanı güncel durumu hakkında ayrıntılı raporlar oluşturulur. Veritabanı işlemlerinin izlenmesine yardımcı olur.

Özellikler

Veritabanınızı temizlemenizi ve optimize etmenizi sağlar. Size resimlerinizi sıkıştırma seçeneği sunar. Süper hızlı yükleme süreleri için sayfalarınızı önbelleğe almanıza olanak tanır (aşağıda daha fazla önbelleğe alma bilgisi okuyun). Yerleşik küçültme özelliği, sunucunuza gelen isteklerin boyutunu ve sayısını azaltarak başka bir optimizasyon katmanı ekler. https://tr.wordpress.org/plugins/wp-optimize/

Daha fazla bilgiyi sitelerini ziyaret ederek alabilirsiniz => https://tr.wordpress.org/plugins/wp-optimize/ .

10.AMP

AMP

AMP açılımdaki anlamı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan bu eklenti insanların her işini telefondan halletmeye başlamalarıyla sitelerin mobil uyumlu hale gelmesi artık yetmemekte bir de hızlı sayfaların olması gerekmektedir.

Özellikler

AMP, Google tarafından desteklenen açık kaynaklı proje olarak geliştirilen bir web teknolojisidir. Mobil web sayfalarının daha hızlı şekilde yüklenmesini ve üst seviye performans göstermesini sağlar. Bunun dışında AMP eklentisinin sunduğu başlıca özellikler ise şu şekildedir:

 • Sayfaların mobil cihazlarda çok daha hızlı yüklenmesini sağlar. Ziyaretçilerin sitede daha iyi vakit geçirmesine imkan verir. 
 • Arama motorları AMP sayfalarının daha hızlı ve kullanıcı dostu olduğu düşüncesine sahiptir. Bu da web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.
 • Yalnız temel düzeyde CSS ve HTML kullanır. Sayfalar bu sayede daha hafif ve hızlı olur.
 • Eklenti önbellekleme de kullanır. Böylece sayfaların yüklenme hızı daha yüksek olabilir.
 • Mobil sayfalarda reklamların etkin şekilde performans göstermesini sağlar.

Listede yer alan eklentilerin tümü WordPress tabanlı web siteleri için farklı bir noktada avantaj sunar. Bazı eklentiler site sahiplerinin işini kolaylaştırmak noktasında etkili olur. Bazı eklentiler ise kullanıcı deneyimini iyileştirmek noktasında başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. İki türlü de bu eklentilerin her biri web sitelerinin performansının artmasına yardımcı olmak için etkili araçlardır. Siz de web sitenizde bu eklentilere yer verebilir ve sundukları özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Daha fazla bilgiyi sitelerini ziyaret ederek alabilirsiniz => https://tr.wordpress.org/plugins/amp/

About the Author

One thought on “En iyi ücretsiz 10 WordPress eklentisi

 1. MERİÇ - 28 Ekim 2023 at 01:44

  aramalarım sonunda buraya geldim ve kesinlikle işime yarayan bir makale oldu. teşekkür ederim

  Reply

Leave a Reply