CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
Domain ve Domain Uzantısı ile SEO İlişkisi

Domain ve Domain Uzantısı ile SEO İlişkisi

Yeni bir site açarak SEO çalışması yapacak olan kullanıcıların aklını kurcalayan konulardan biri olan SEO ve domain uzantısı ilişkisi, bilgi kirliliğinin çok fazla olduğu bu dönemlerde daha fazla göze çarpıyor. Peki SEO çalışmalarında domain uzantısının bir önemi var mı? Hangi domain uzantısını tercih etmeliyiz?

SEO, sitelerin başarı performansının temel anahtarıdır. SEO çalışmalarının başarı seviyesi sitenin başarısı ile eş değer konuma sahiptir. Haliyle bu durumu etkileyecek tüm çalışmalar site sahipleri için kritik derecede önemlidir. SEO’yu etkileyen birçok ölçüt bulunur. Peki bu ölçütler arasında Domain uzantısı da yer alıyor mu? Domain uzantısı seçimi SEO çalışmaları üzerinde etkili mi? Domain uzantısı ile SEO ilişkisi nedir? sorularının cevaplarını sizin için açıklığa kavuşturduk. Bu sorularınız için yanıtları yazının devamından ulaşabilirsiniz. 

Domain nedir?

Domain, IP adresi yazmak yerine belirli kelimeler yazarak internet sitelerine erişmeye imkan sağlayan ve maske görevi gören kimliktir. Türkçe’de alan adı olarak tercüme edilen ve internette yer almak için olması gereken bir yapı olan domain, günümüzde milyonlarca sitenin en temel yapı taşıdır.

Domain, en genel tabir ile bir web sitesinin adı ve adresidir. Türkçe karşılığı alan adı olan domain, bir siteye ait olan IP adresine bağlanma işlevini yerine getirir. Her sitenin bir IP adresi vardır. IP adresleri sitelerin kimliği konumdadır. Ancak IP adresleri akılda tutması zor olan bir karakter kombinasyona sahiptir. Bu nedenle de bağlantı adımını kolaylaştırmak için sitelere bir alan adı-domain tanımlanır. Her domain uzantısı bir siteye özeldir, tekildir. 

Kullanılan alan adları arka planda IP adresini yönlendirme yapar. Domain sayesinde IP adresi olarak verilen tanımları tek tek girilmesi zorunluluğu ortadan kalkar. Bu sayede kullanıcı karmaşık bir dizilimi ezberlemek yükümlülüğüne gerek kalmadan istediği siteye ulaşabilir. 

SEO çalışması yapacak olan site sahipleri, özellikle yeni bir site kuracakken daha ilk başlarda kararsız kalabiliyor. Satın alacağı domainin uzantısı konusunda şüphede kalan site sahipleri, comnetorg gibi domain uzantılarını seçmekte kararsız kalıyor. Peki domain uzantısı SEO çalışmalarını nasıl etkiliyor? Gelin inceleyelim…

 

Domain yaşı ve SEO

Domain yaşının SEO çalışmalarına katkısı oldukça olumludur. İnternet sektöründe uzunca bir süredir var olan domainler, tecrübe ve deneyim nedeniyle Google’ın güvenini kazanır. Domain yaşı, itibar açısından önemli bir unsur olmasıyla birlikte yaş itibarıyla deneyimli site görünümü sağlar ve bu imajı yaratır.

Uzun yıllardan beri açık olan siteler, SEO çalışmalarında yeni açılan sitelere göre daha iyi sonuçlar alabilirler. Aynı zamanda siteye alınan backlinklerde de domain yaşı kriterine bakılabilir. Deneyimli, uzun süredir açık olan sitelerden backlink almak size +1 puan daha kazandıracaktır.

Domain Yaşı SEO Çalışmalarını Etkiler Mi?

Domain yaşı alan adını alındığı andan bugüne kadar geçen süreçtir. Alan adının yaşının büyüklüğü site otoritesini arama motoru gözünde olumlu yönde etkileyebilir. Arama motoru sorgularında domain yaşının kriter olarak değerlendirildiği belirtilebilir. Domain yaşı ne kadar büyük olursa güvenilirlik konusunda daha etkili olur. 

SEO çalışmaları sitenin Google sıralamasında üstlere çıkmasına etki eder. Domainin SEO’ya etkisi de bu noktada devreye girer. Her iki etken aynı amaç doğrultusunda varlık gösterir. SEO çalışmaları domain yaşının getirileri ile desteklenebilir. Bu da site başarısını olumlu yönde etkiler. 

SEO için hangi domain uzantısını seçmeliyim?

Uzun zamandır birçok kişi tarafından yanlış bilinen ilk konuya değinelim: Hiçbir domain uzantısı, SEO çalışmalarında diğerinden daha üstün/avantajlı değildir. Google, dizin sıralamasında domain uzantısına bakmamaktadır ancak domain konusunda bazı kriterler bulunmaktadır. Domain seçerken dikkat etmeniz kriterler arasında domain uzantısını değil, aşağıdaki kriterleri bulundurmanızda fayda olacaktır;

  • Domainde anahtar kelimenin yer alması: Domain içerisinde anahtar kelimenizin yer alması, rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Örneğin bir haber siteniz varsa, içinde “haber” kelimesi geçen bir domain almanız tavsiye dilir. Ancak anahtar kelimenizin içinde yer aldığı domainler hem maliyetli hem de bulunması zor olabilir.
  • Domain uzunluğu: Domain ne kadar kısa olursa, URL’leriniz de bu bağlamda kısa olacaktır ve bu da size artı bir puan olarak geri dönecektir. Bilindiği üzere Google SEO kriterleri arasında URL’lerin domaine olan yakınlığı da yer almaktadır. Domain sektöründe 3-4 karakterli domainler pahalı fiyatlara satılır ve bulunması zor olur.

Domain uzantısı seçiminde önemli pek çok kriter vardır. Ancak seçilen uzantının SEO çalışmalarını daha başarılı konuma getirdiği düşüncesi doğru değildir. Domain seçiminde en önemli kriterlerden biri içerisinde anahtar kelime geçmesidir. Hitap edilecek sektör ile bağlantılı olan bir anahtar kelime içeren domain seçmek önemlidir. 

Bir diğer nokta ise domain uzunluğudur. Domain ne kadar kısa olursa site URL’si de aynı ölçütte olacaktır. Bu durum arama motoru botları için artı puan olarak görülebilir. Kısa, akılda kalıcı ve anlamlı domain seçmek başarı oranını artıracaktır. Sonuç olarak bu durum hem kullanıcı hem arama motoru açısından olumlu yönde etkiye neden olur. 

En çok kullanılan domain uzantıları

Domain uzantılar her geçen gün daha fazla önem arz etmeye başladı. Talebin çok fazla olması ile birlikte çeşitliliğin arttığı da rahatlıkla gözlemlenebilir. Domain uzantısı çeşitleri denildiği anda ise akıllara ilk olarak “com” ve “net” gelir. Hatta istenen domain uzantısı ilk adımda “com” olurken bu seçeneğin dolu olması sonucu alternatif olarak “net” uzantısı devreye girer. Bazı durumlarda her iki uzantı da dolu ise kayıt işleminden vazgeçildiği anlar da olabiliyor. Bunun yanı sıra global olarak en çok talep gören uzantılar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • .com
  • .net
  • .org
  • .edu (kamu kurumları ve eğitim kurumlarına özel olarak verilmektedir, satın alınamaz)
  • .gov (devlet kurumlarına özel olarak verilmektedir, satın alınamaz)

şeklindedir. Com uzantılı domain global hedef kitleye hitap eden siteler için tercih edilmektedir ve en bilinen domain uzantısı özelliğini taşımaktadır. Site sahipleri, yeni bir site açarken özellikle akılda kalıcılık için öncelik olarak .com uzantısını tercih eder. Diğer .net ve .org domain uzantıları -jeneriklik bir durum yoksa- .com uzantısı doluysa tercih edilmektedir.

Yukarıda yer alan uzantılar dünya genelinde en çok tercih edilen uzantılardır. Bu uzantıların her birinin farklı bir hedef kitlesi bulunur. Sıralamada üstte yer alan .com uzantısı global düzeyde hedef kitleye hitap edenlerin tercih ettiği seçenektir. Ardından .com uzantısının dolu olması halinde .net ve .org uzantıları gelir. Genellikle kamu ve eğitim kurumları söz konusu olduğunda ise .edu uzantısı ön plana çıkar. Devlet kurumlarına ait bir uzantı gerektiğinde ise .gov özel olarak tercih edilir. Ayrıca özel kurumlara ait olarak verilen .gov ile .edu satın alınamayan uzantılardır. 

Domain uzantıları arasındaki fiyat farkının sebebi SEO avantajı mı?

Domain satın alırken karşımıza çıkan fiyat farklılıkları da bazı kullanıcıları tedirgin etmiyor değil. Domain uzantıları arasındaki fiyat farklılıklarını göz önünde bulundurarak en pahalısını SEO uyumluluğu sebebi sanarak satın almak büyük bir yanlıştır ve bilgisizliktir.

SEO çalışmalarında domain uzantısının ne olduğu herhangi bir önem arz etmemektedir. Bunu göz önünde bulundurarak, domain uzantısı tercihinde marka adınıza en uygun olan domaini seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Akılda kalıcılık için ve ziyaretçilerinizin unutmaması için alan adınızı buna göre tercih edin.

Domain uzantıları arasındaki fiyat farklılığı ise tamamen popülerlikten kaynaklanmaktadır. En çok kullanılan .com uzantısı her zaman .net ve .org uzantılarına göre daha pahalı olmaktadır. Ancak bu pahalılık veya fiyat farklılığı, herhangi bir şekilde SEO uygunluğu ile bağdaştırılmamalıdır.

Domain uzantılarında çeşitlilik gibi fiyatlarda da farklılıklar görülür. Durum bu şekilde olunca da kullanıcılar aradaki farkın neden kaynaklandığı noktasında tedirginlik yaşayabilir. Yanlış bilinen algılardan biri de en pahalı uzantının SEO açısından kesin sonuç verdiği inancıdır. Yazımızın ilk bölümünde de bahsedildiği gibi SEO ile domain seçimi birbirini destekleyen durumlardır. Ancak domain uzantısı seçimininin SEO’yu kesin olarak etkilediği düşüncesi doğruluk değeri taşımaz. 

Kısacası genel olarak sitenize faydalı olması adına domain adına yoğunlaşılması önerilir. Daha akılda kalıcı, marka adını çağrıştıran ve sektör ile ilişkilendirilen bir alan adı seçimi doğru seçim olur. Bunun yanı sıra domain fiyatlarındaki farklılıklarının ise talep yoğunluğuna bağlı olarak değiştiği belirtilebilir. Örnek olarak kullanıcıların ilk tercihlerinin .com olması yoğunluğun bu uzantıya yönelmesi anlamına gelir. Hal böyle olunca da .com uzantısında fiyat farklılıkları görülebilir. Ancak bu fiyat farkı durumunun SEO uygunluğu ile bir bağlantısı yoktur.  

About the Author

Leave a Reply