CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
WordPress Sitesine WhatsApp Nasıl Entegre Edilir?

WordPress Sitesine WhatsApp Nasıl Entegre Edilir?

2017 yılının Temmuz ayında WhatsApp 1 milyardan fazla kullanıcı tarafından düzenli olarak her gün kullanıldığını resmi olarak bildirmişti. O günkü verilere göre bu kullanıcılar tarafından günde toplam 55 milyar mesaj gönderiliyor. WordPress web sitenize yapacağınız bir WhatsApp entegrasyonu ile web sitenizi bu milyarlarca mesajın bir parçası yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra WhatsApp artık sadece telefonlar için kullanılabilir durumda değil, ayrıca Mac ve Windows platformlarında da kullanılabiliyor. Bu da WhatsApp’ı artık çoklu platformlar için uygun yapıyor.

Bu haberimizde WhatsApp’ı WordPress‘e nasıl entegre edebileceğinizi birkaç farklı yol ile anlatacağız. Üstelik entegrasyon aşamasında kullanacağınız tüm çözümler ve eklentiler tamamen ücretsiz! Haydi başlayalım.

WhatsApp’ı WordPress’e Entegre Etmenin Yolları Nelerdir?

WordPress ile WhatsApp entegrasyonunu yapmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı yol mevcut.

İlk olarak, yerleştirebileceğiniz bir buton aracılığı ile ziyaretçilerinizin gönderilerinizi WhatsApp aracılığıyla paylaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ise kullanabileceğiniz 2 farklı yol var:

  • Sayfayla birlikte hareket eden bir paylaşım çubuğu
  • Özel bir WhatsApp butonu

Bu 2 yöntemin dışında ayrıca birçok sosyal paylaşım eklentisi de WhatsApp’ı destekliyor.

Sosyal paylaşımın dışında ayrıca WhatsApp’ı ziyaretçilerinizin size WhatsApp aracılığıyla kolayca ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla da kullanabilirsiniz.

Bu seçenek her web sitesi için uygun olmasa da iş odaklı web siteleri için son derece iyi bir seçenektir. Çünkü bu seçenek ile ziyaretçiniz web sitenizden ayrılmış olsa dahi kendisiyle iletişim kurabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin size WhatsApp aracılığıyla mesaj gönderebilmelerini sağlamak için kullanabileceğiniz 2 farklı yol var:

  • Ücretsiz eklentiler
  • WhatsApp’ın gerçek API’si

Mobil Sitenize Hareketli Bir WhatsApp Paylaşım Butonunu Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Bu konuda size yardımcı olacak birkaç farklı eklenti mevcut fakat biz KN Mobile ShareBar eklentisini öneriyoruz. Eklenti WhatsApp’ın yanı sıra ayrıca Facebook ve Twitter butonlarını da içeriyor.

Eklentiyi indirdikten ve kurduktan hemen sonra paylaşım butonlarınız aşağıdaki gibi anında aktif olur:

 

Bir ziyaretçiniz WhatsApp butonuna tıkladığı zaman, önceden hazırlamış olduğunuz bir hazır mesaj ile içeriğinizi paylaşmak için yönlendirilir:

 

Ayrıca önceden hazırlamış olduğunuz mesajı dilediğiniz zaman özelleştirme şansınız da var. Bunu yapmak için yapmanız gereken Ayarlar sekmesinden KN Mobile Sharebar‘a tıklamak ve WhatsApp Text kutusuna gitmek.

İlgili başlığı ve URL’yi yerleştirmek için kullanabileceğiniz shortcodelar ise; [kn-post-title] ve [kn-post-url]:

 

Hepsi bu kadar! Bu paylaşım butonlarının sadece mobil cihazlarda mobil kullanıcılar tarafından görünüyor olacağını unutmayın.

Sadece WhatsApp’a Özel Paylaşım Butonu Nasıl Eklenir?

Sadece WhatsApp için tasarlanmış olan bir çözüm arıyorsanız ihtiyacınız olan eklenti: Share Post On WhatsApp. Bu eklentiyi tercih ederseniz yukarıdaki eklentide yer alan sayfa ile birlikte kayma özelliğini kaybedeceğinizi unutmayın.

Eklenti oldukça basit. Yükledikten ve etkinleştirdikten sonra tek yapmanız gereken ayarlarınızı aşağıdaki gibi yapmak:

Bir mobil ziyaretçiniz WhatsApp paylaşım seçeneğine tıkladığı zaman gerçek WhatsApp uygulamasına yönlendirilir.

Genel hatlarıyla çok kullanışlı görünse de eklentinin bir dezavantajı da mevcut: Eklenti sadece mobil cihazlarda çalışıyor olmasına rağmen sitenizin masaüstü versiyonunda da gözünüyor.

Bu sorunu düzeltmek için CSS kullanabilirsiniz. Sitenizin masaüstü sürümünden WhatsApp butonunu gizleyebilmek için böyle bir kod kullanabilirsiniz:

@media screen and (min-width:667px) {
.share-to-whatsapp-wrapper {
display:none;
}
}

WordPress’e WhatsApp Canlı Sohbet Nasıl Eklenir?

WhatsApp – WordPress entegrasyonunda bir başka önemli noktası da canlı sohbet. Canlı sohbette önemli olan kısım ise bir ziyaretçiniz bu seçeneği kullanmaya karar verirse sizin WhatsApp üzerinden anında karşılık verebiliyor olmanız gerektiğidir.

WordPress’e bir WhatsApp sohbet seçeneği eklemek isterseniz kullanabileceğiniz eklentilerin başında WhatsHelp Chat Button eklentisi geliyor.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra buton kodunu oluşturmak için harici bir sayfaya gitmeniz gerekiyor:

Bu sayfada mesaj uygulaması olarak WhatsApp’ı seçtiğinizden ve geri kalan bilgileri eksiksiz doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Sağ alt taraftan da bir önizleme görüntüleyebilirsiniz:

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra e-posta adresinizi girin ve Get Button Code kısmına tıklayarak buton kodunuzu oluşturun. Daha sonra da WordPress kontrol panelindeki WhatsHelp sekmesine yapıştırın:

Değişiklikleri kaydettikten sonra sitenizde WhatsApp sohbet butonunu görebilirsiniz.

WhatsApp API’si İle Entegrasyon Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki eklentilerin hiçbiri sizin için uygun değilse WhatsApp API’sini kullanarak da kendi özel butonunuzu oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki kodu kullanmak:

https://api.whatsapp.com/send?phone=TELEFONNUMARASI&text=METİN

Örnek verecek olursak:

https://api.whatsapp.com/send?phone=123456789&text=This%20is%20a%20message

Böyle bir kodun sonucu şöyle olur:

Metni kodlamakta zorluk çekiyorsanız bu aracı kullanabilirsiniz.

Sonuç

Rakamların da gösterdiği gibi WhatsApp oldukça popüler olan bir araçtır. Web ve mobilde kullanılabiliyor olması WhatsApp’ı ayrıca çok platformlu bir uygulama haline getiriyor. WhatsApp ile WordPress’i entegre ederek milyarlarca WhatsApp kullanıcısına ulaşabilirsiniz ve WhatsApp aracılığıyla içeriklerinizin paylaşılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Web sitenizde halihazırda kullanmakta olduğunuz sosyal paylaşım butonları mevcutsa, bunların yanına bir de WhatsApp’ı ekleyebilirsiniz. Web sitenizde sosyal paylaşım butonları kullanmıyorsanız WordPress web sitenize WhatsApp paylaşım butonu eklemek için farklı seçenekler mevcut. Bunun dışında ayrıca ziyaretçilerinizin direkt olarak kendi numaraları ile size ulaşmalarını istiyorsanız WhatsAppHelp’i ya da WhatsApp API’sini kurabilirsiniz.

Hala bir WordPress web siteniz yoksa, avantajlı WordPress hosting paketimizi inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca profesyonel bir wordpress optimizasyon hizmetide sizlere sunabiliriz.

About the Author

Leave a Reply