CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
Web Site Yedeklemek Neden Çok Önemli ?

Web Site Yedeklemek Neden Çok Önemli ?

Bilgisayarınızda önemli bir sorun oluşması ihtimaline karşı sabit sürücü yedeklemelerinizin ne kadar önemli olduğunu daha önce çok kez duymuş olmalısınız. Çünkü değer verdiğiniz kişisel dosyalarınızın kaybolması son derece kritik bir konudur.

Web site yedekleme, sitede bulunan dosya kaybının önlenmesine yönelik yapılan bir güvenlik planıdır. Yedekleme tanım olarak birçok kişinin aşina olduğu bir kavramdır. Özellikle bilgisayar yedekleme işlemi ile bilinen bu tanım, verileri korumanın en temel adımıdır. Her ne kadar yedekleme denildiği anda akla bilgisayarlar gelse de web siteler de yedekleme yapılması gereken önemli bir alandır. 

Genellikle büyük bir çoğunluk web sitelerin yedekleme yapılmasının önemini çok dikkate almaz. Ancak web site yedekleme ciddi tehlikelere karşı sitenizi koruyabilir. Özellikle web siteleri kişisel bilgisayarlara oranla çok daha yoğun tehdit altındadır. Bu durum site verilerinin güvenliğinde risk oluşturabilir. Siteye gerçekleşecek ani saldırı ya da yaşanacak çökme her an karşılaşılabilecek sorunlardır. Yedekleme işlemi ile bu gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. 

Bilgisayarınızda önemli bir sorun oluşması ihtimaline karşı sabit sürücü yedeklemelerinizin ne kadar önemli olduğunu daha önce çok kez duymuş olmalısınız. Çünkü değer verdiğiniz kişisel dosyalarınızın kaybolması son derece acı verici olabilir.

Aynı durum web siteleri için de geçerli. Ne yazık ki web sitelerine yönelik tehditler oldukça ciddi. Bu yüzden her geçen gün yeni bir dev web sitesinin çöküşüyle ilgili haberler okuyoruz. Web site yedeklemeleri bu tehditler karşısında korunmanızı sağlar.

Yedekleme Yapmak İçin 6 Neden

Web sitelerinin yedekleme yapılmaya ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Yalnızca saldırılara karşı değil aynı zamanda hatalara karşı da önlem niteliğinde yedekleme yapılmalıdır. Peki yedekleme işlemine neden ihtiyaç vardır? Bu soruya 6 madde ile cevap verilebilir. Web site yedekleme yapmak için 6 neden şu şekilde sıralanabilir:

 1. Hackerlar

Bilgisayar korsanları web dünyasına yayılmış durumda. Bu korsanlarının genel amaçları arasında kredi kartı numaraları gibi hassas kişisel verileri çalmak gibi kötü amaçlar olsa da birçoğunun genel amacı kendisini kanıtlamak ya da kaoslara neden olmaktır.

Bilgisayar korsanları dünya genelinde geniş alana yayılmış durumda. Her an hacker saldırısının hedefinde siteniz olabilir.  

 1. Bilgisayar Çökmeleri

Dosyaların bir kopyasını almak iyi bir fikir olabilir fakat kişisel bilgisayarınızın çökmesi durumunda dosyalarınız kaybolur. Dosyalarınıza uzaktan yedekleme yapmak bu gibi sorunların önüne geçmek için uygulayabileceğiniz iyi bir yoldur. Bilgisayarınız aniden çökebilir bu da sitenize ait dosyalarınızın yok olmasına neden olabilir. Dosyaları yedekleme bu gibi durumda önemli ölçüde fayda sağlar.

 1. Yanlış Yapılmış Güncellemeler

Düzenli güncellemeler genellikle yeni özellikler ve artan güvenlik anlamına gelse de sonuçlar her zaman böyle olmaz. Bu yüzden de her WordPress güncellemesinden önce bir yedekleme yapmanız gerekiyor. Web sitelerinde eklentiler, temalar, yazılımlar gibi birçok bileşen var. Bunların herhangi birinde yapılacak bir yanlış güncelleme bir web sitesinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Sitelerde düzenli olarak güncelleme yapılır. Bu eklentilerin yeni özelliklerini deneyimlemek ve siteyi daha etkin hale getirmek adına önemlidir. Genellikle güvenlik önlemleri her geçen gün artsa da bu durum garanti olarak görülemez. Dolayısıyla olası bir yazılım, eklenti ya da tema güncellemesinden önce sitenizi yedeklemeniz tavsiye edilir.

 1. Kötü Amaçlı Yazılımlar ve Virüsler

Normal şartlar altında güvenli gözüküyor olsa bile, web sitenize bazı 3. parti yazılımlardan virüsler, trojanlar ya da diğer kötü amaçlı yazılımlar bulaşabilir. Dikkatsizce indirilmiş bir eklenti ya da tema buna neden olabilir. Bu gibi durumlar karşısında elinizde bulunan bir yedek dosyası hayat kurtarıcı olabilir.

Siteniz size ne kadar güvenli görünüyor da olsa aslında kötü amaçlı yazılımlar ve virüslere karşı savunmasız olabilir. Anlık dikkat dağınıklığı ile kaynağı belirsiz bir dosya indirdiğinizde dahi bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu bazen yeni bir eklenti bazen yeni tema olabilir. Oluşabilecek benzeri durumlara karşı site yedeğini almanız gereklidir.

 

 1. Çalışanların Hataları

Kabul edelim ki hiçbirimiz kusursuz değiliz, hata yapabiliriz. Bir çalışanınızın ya da sizin bir anlık dalgınlık ile tıklamaması gereken bir yere tıklaması ve yanlışlıkla bazı önemli dosyaları silmesi mümkündür. Almış olduğunuz yedekler sayesinde bu tip insan hatalarının zararlarını en aza indirgersiniz. Anlık bir hata sitenin zarar görmesine sebep olabilir. Bu siz de olabilirsiniz çalışma arkadaşınız da olabilir. Ufak bir dalgınlık sonucu tıklanmaması gereken bir noktaya tıklanabilir. Bilinçsizce gerekli bir dosya silinebilir. Tüm bunlar olası durumlardır. Bu durumlara karşı önlem olarak yedekleme işlemi yapılmalıdır. 

 1. Zararı En Aza İndirin

Web sitenizi ziyaret ettiğiniz bir gün her zamanki açılış sayfanız yerine aşina olmadığınız bir hata sayfasıyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda bir şeylerin yanlış gittiğini anlamak güç değil. Önemli olan bu durumla nasıl başa çıkılacağı; ya paniğe kapılıp ne yapacağınızı bulmaya çalışırsınız ya da sakin kalarak daha önceden almış olduğunuz yedeği geri yüklersiniz ve zararınızı en aza indirgersiniz.

Web siteniz herhangi bir sebepten dolayı zarar görebilir. Ancak bu durumda önemli olan kontrolü kaybetmemektir. Site verilerinin zarar görmesi hatta siteye virüs bulaşması durumunda paniğe kapılmak yerine yaptığınız yedeklemeleri geri yükleyebilirsiniz. 

Bir Web Sitesi Nasıl Yedeklenir?

Web site yedeklemelerinin yapmanız gereken bir şey olduğuna ikna olduysanız, bu konuda takip edebileceğiniz birkaç farklı adım var.

 • Hosting sağlayıcınızın NettaCompany’nin sunduğu gibi bir yedekleme hizmeti sunduğundan emin olun ve yedekleme işini onlara bırakın.
 • Web sitenizi tasarlayan kişiye ulaşın ve sizin için web sitenizi yedeklemesini isteyin. Muhtemelen bunun nasıl yapılacağını biliyordur.
 • Ek bir yedekleme hizmeti satın alın. Biraz maliyetli olsa da faydalı olabilir.
 • Bir yedekleme eklentisi kurun. Dropbox gibi bazı eklentiler, yedeklemelerinizi planlamanıza ve dosyalarınızı Dropbox gibi bir bulut hizmetine göndermenize olanak tanır.
 • Daha küçük bir web siteniz varsa dosyalarınızı bir ZIP klasöründe sıkıştırmayı ve kendinize e-posta olarak göndermeyi deneyebilirsiniz. Küçük web siteleri için mükemmel bir yoldur. Dosyalarınız e-posta sağlayıcılarının izin verdiğinden daha büyükse ya da zamanla sitenizin daha büyük olacağını düşünüyorsanız diğer adımlara yönelmelisiniz.
 • Dosyalarınızın bir kopyasını da bilgisayarınızda bulundurun. Ancak diğer seçeneklerden bir tanesine ek olarak bunu yapın. Sonuçta dosyalarınızın 2 farklı kopyasının olmasının kimseye bir zararı olmaz.

Site yedekleme nasıl yapılır adımları:

 • Öncelikle web sitesi yedekleme hizmeti sunan bir hosting firması ile anlaşma yapabilirsiniz. Bu sayede sizin uğraşmanıza gerek kalmadan sitenizde yedekleme yapılır.
 • Eğer siteyi farklı birine yaptırdıysanız kendisine ulaşabilirsiniz. Muhtemelen site yedeklemesi yapmayı biliyordur. 
 • Ek yedekleme hizmeti satın alabilirsiniz. Bu adım size maliyetli olarak görülebilir ancak sonrasında oluşacak zararı dikkate aldığınızda düşünceniz değişecektir. 
 • Sitenize yedekleme eklentisi kurabilirsiniz. Dropbox gibi popüler eklentiler yardımı ile site yedeklemesi yapabilirsiniz. Bu uygulamalar sitenizde yer alan dosyaları bir bulut sistemde yedeklemenize imkan tanır.
 • Dosyalarınızı ZIP formatına getirebilir ve mail olarak kendi adresinize iletebilirsiniz. Bu seçenek ufak boyutlu siteler için etkili olabilir. Ancak büyük olan ya da gelecekte daha fazla dosya boyutuna ulaşacak siteler için diğer yöntemler daha doğru seçenek olabilir.
 • Dosyaların kopyalarını bilgisayarınızda bulundurabilirsiniz. Ancak bu seçenek de kendi başına tam güvenli koruma sağlamayabilir. Bu adım daha ziyade önceki seçeneklerin yanı sıra ek önlem olarak alınabilir.  

Site yedeklemesi yapmak uzun vadede faydasını daha net anlayacağınız bir çalışmadır. Sitenizin karşılaşabileceği tehditleri hafife almamalısınız. Siteniz en önemli yatırımınız olduğunu unutmamalısınız. Başta yedekleme yapmak size maliyetli ve meşakkatli olarak gelebilir. Ancak zarara uğradığında bu sonucu geri çevirmeniz çok daha zor ve sonuçları daha maliyetli olabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına site yedeklemesi yapmalısınız. 

Sitenizi yedeklemek çok zamanınızı harcamaz ve maliyet olarak da düşüktür. Mevcut tehditlerin ciddiyetini göz önüne alırsak yedekleme maliyetleri katlanılması gereken çok değerli yatırımlardır. Web sitenizi hemen şimdi yedekleyin ve herhangi bir olumsuzluk karşısında sıfırdan bir web sitesi oluşturmak zorunda kalmayın.

About the Author

3 thoughts on “Web Site Yedeklemek Neden Çok Önemli ?

 1. Ahmet - 15 Kasım 2017 at 14:00

  Faydalı bir paylaşım teşekkürler

  Reply
 2. Patırtı - 15 Kasım 2017 at 22:07

  Her ne kadar benden kaynaklı olmasa da kötü sunucunun sonucunda bütün site silinmişti. bir daha o sitenin ritmine hiçbir zaman yaklaşamadım. çok önemli yedekleme işi. teşekkürler.

  Reply
 3. Emekce - 15 Kasım 2017 at 23:38

  orjinal bir paylaşım olmuş tebrikler

  Reply

Leave a Reply