CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
Kısa Makaleler mi Yoksa Uzun Makaleler mi ?

Kısa Makaleler mi Yoksa Uzun Makaleler mi ?

Çalışma hayatı ve kişisel, kurumsal projeleriniz için içerikler oluştururken dikkate almanız gereken bir sürü şey var. Ele aldığınız konular, seçtiğiniz anahtar kelimeler, içeriklerinizin tanıtımı ve uygulayacağınız promosyonlar bunlardan sadece birkaçıdır. Bunlara ek olarak yayınlayacağınız makalenin kısa formda mı yoksa uzun formda mı olacağı konusu da kafanızda soru işareti bırakacaktır.

Bu haberimizde kısa ve uzun makalelerin farklarını açıklayacağız, makaleler hakkında genel bilgiler vereceğiz ve neden uzun makalelerin sizin için daha uygun olduğunu anlatacağız. Makale oluştururken birçok önemli nokta bulunur. Makalenin konusu, kullanılan anahtar kelimeler, içerik tanıtımı ve uygulanan promosyonlar bunlardan bir kısmıdır. Tüm bu noktaların yanı sıra ise makalenin uzunluğu da önemlidir. Bir makale kısa mı yoksa uzun mu olursa daha iyi olur? sorusu birçoğu için netleştirilemeyen konudur. Peki, bu sorunun cevabı nedir? Hangisinin etkisi daha iyidir? İşte bu sorulara birlikte cevaplar arıyoruz. İlk etapta ise uzun makale ile kısa makale nasıl olur bunu incelemeyle başlanabilir.

Kısa formda makale nasıl olmalı?

Kısa makale oluşturma süreci kısmi olarak daha rahat ilerler. Zaman ve enerji açısından daha olumlu etkileri olduğundan bahsetmek mümkündür. Ancak kısa makale oluştururken dikkatli adım atmak gerekir. Özellikle makale hazırlanırken arama motoru başarı sıralaması kriterleri dikkate alınmalıdır. Bu noktada en az 300 kelime ve üstü bir makale oluşturulmalıdır. 

Minimum 300 kelime olması gerekliliği bazıları için olumsuz algı yaratabilir. Ancak bir kavram ya da konunun makale olarak aktarılması için bu oran yeterli olur. Hatta 300 kelime bir konuyu yeterli oranda aktarmak için yetersiz kalabilir. Bu durumda ise 600-700 kelime aralığı kısa makale için ideal uzunluk olabilir. Üst sınır olarak ise 1000 kelimeden fazla olmaması gerektiği unutulmamalıdır. Kısacası, kısa formda bir makale için konuya bağlı olarak 300-1000 kelime aralığı baz alınmalıdır.

Uzun formda makale nasıl olmalı?

Uzun formda makale oluşturacak olanlar için ise kıstas, kısa makalenin 2 katı olmasıdır. Uzun makale konusunda farklı görüşler vardır. Ancak görüşleri kesin bir sonuca bağlamak mümkün değildir. Bunun en önemli sebeb ise yeterlilik oranının makale konusuna bağlı olarak değişmesidir. Seçilen makale konusunun ne kadar yoğunlukta bilgi içermesi gerektiği değişebilir. Bazı konular kısa bilgiler ile makale çok rahat anlam kazanırken bir kısmı ise daha ayrıntılı olarak aktarılmayı gerekli kılar. 

Genel kabul olarak 1500-2000 kelime aralığı uzun makale için yeterli görülür. Uzun makale oluşturacaklar için okuyucunun almak istediği bilgiye içerikte ulaşması önemli bir kıstasdır. Bundan ne daha fazlası ne de daha azı olmamalıdır. Yani istenen bilgi verilecek kadar detaylı gereksiz ayrıntıya kaçmayacak kadar sınırlı olması uygundur. Okuyucu makalenin her ayrıntısından zevk almalı ve makaleden istediği veriyi elde edebilmelidir. Özellikle uzun makalede içeriğin her noktasında aynı kaliteyi korumak zor olabilir. Bu yönü ile uzun makale hazırlamak çok daha fazla zaman ve çaba gerektirebilir. 

Kısa Form ve Uzun Form Makalelerin Arasındaki Farklar

Kısa Formda Yazılmış Makaleler

Kısa formda oluşturulan makalelerin oluşturulma süreci nispeten daha kolaydır. Daha az zaman ve enerji harcarsınız. Arama motorlarında başarılı sıralamalar yakalamak istiyorsanız kısa formda oluşturduğunuz makalelerde kullanacağınız kelime sayısı minimum 300 olmalıdır.

İlk bakışta 300 biraz fazlaymış gibi görünse de 300 kelimelik bir makale, anlamak ve üzerine tartışmak için oldukça kısadır.Bu yüzden kısa formda yazılacak olan makaleler ortalama 600-700 kelimeye sahip olmalıdır ve maksimum 1000 kelime ile sınırlandırılmalıdır.

Uzun Formda Yazılmış Makaleler

Uzun formda yazılmış olan makaleler ise kısa formda yazılmış olanların 2 katı uzunluktadır. Üzerine birçok farklı fikir olsa daortalama kelime sayısı 1500-2000 kelime arasındadır. Konu hakkında derinlemesine bilgiler verilecekse ya da çok fazla örnek ile kaynak içeriyorsa makale daha uzun da olabilir. Ancak genel olarak kabul gören uzunluk 1500 ile 2000 kelime arasındadır.

Uzun formda bir makale oluşturmak, okuyucularınızın gönderinizin her bölümünden zevk almasını sağlamanız gerektiği için çok daha fazla çaba gerektirir ve bu formdaki makalelerde sunduğunuz içeriğin her kısmında aynı kaliteyi sunmanız daha zordur.

Önemli Faktörler

Makale oluştururken ister uzun ister kısa olsun önemli olan kaliteli bir içerik ortaya çıkmasıdır. Her iki formatın da kendine özel istediği bazı faktörler bulunur. Bu önemli faktörleri iki madde altında toplamak mümkündür. Hangi içerik türünden olursa olsun, bir gönderinin uzun mu yoksa kısa mı olacağına karar verirken birkaç faktöre dikkat etmelisiniz. İşte bu faktörlerden en önemli 2 tanesi:

 1. Hedef Kitle

Önemli faktörlerden ilki ulaşmak ve anlamak istediğiniz hedef kitlenizdir. Makalenin en önemli noktası hedef kitledir. Hangi hedef kitleye hitap edilecek? İlk adımda buna karar verilir. Hedef kitlenin düşünce ve davranışları sürecin kritik adımıdır. Bu adımda karar vermeden önce cevaplanması gereken sorular şu şekilde sıralanabilir:

 • Sunduğum ürün ve hizmetler ile ne kadar ilgileniyorlar?
 • Sunduğum ürün ya da hizmeti ne sıklıkla kullanıyorlar?
 • Duygusal olarak ne kadar etkileniyorlar?
 • Topluluk duygusu var mı?
 • Geçmişte hangi içerik türleri daha iyi sonuçlar verdi?

Hangi formda içerik oluşturursanız oluşturun, hedef kitleniz içerik ile ilgilenmiyorsa ve içeriğinizi yayma niyetinde değilse içeriğiniz bir anlam ifade etmez.

 1. Ekleyebileceğiniz Katma Değer

İçeriğinizi ne uzunlukta yazacağınıza ve hangi içerik türlerinden faydalanacağınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de katma değerdir. İçeriğinize ekleyeceğiniz değer, içeriğinizin uzunluğundan daha önemlidir. İçeriğin türü veya hangi uzunlukta olacağından önce dikkat edilecek önemli nokta katma değerdir. İçeriğe eklenecek değer uzunluk faktöründen daha önemlidir. İçeriğin kalitesi ve sağladığı faydalar okuyucunun öncelikli dikkat ettiği adımlardır. Hangi bilgiler sunduğunuz ve yeterli oranda bilgi aktarımı yapmış olmanız okuyucu için önemlidir. Kalitesiz ve temeli sağlam olmayan içerik ister uzun olsun ister kısa çok başarılı sonuç elde edemez. Bu nedenle makale oluştururken ilk etapta hedef kitle belirlemek ardından ise içeriğe değer katmanız gerekir. Makaleye değer katmak için ise kaliteli ve istenen bilgileri içeren bir içerik kurgulamak önceliğiniz olmalıdır.

İnsanlar sizin ne kadar uzun ya da kısa bir makale paylaştığınızı değil, hangi bilgileri sunduğunuzu hatırlayacaktır.

Neden Uzun Formda Yazılmış Makaleleri Seçmelisiniz?

Kısa formda yazılmış içerikler de uzun formda yazılmış içerikler de önemlidir, içerik stratejinizi oluştururken iki formu da kullanabilirsiniz. İçerik stratejinize göre hangisi sizin için daha yararlı olur böylelikle görebilirsiniz. Ayrıca farklı içerik türleri de mevcut. Örneğin; İnfografikler. İnfografikler için kısa form uzun formdan daha iyi iş görür. Fakat blog ve makale yayınları için uzun form kısa forma göre daha avantajlıdır. Şimdi bu avantajlardan bazılarına göz atalım.

Makaleler uzun ya da kısa olarak ayrım olmadan her biri önemli bir amaca hizmet eder. İçerik hazırlarken iki formu da kullanmanız sizin için başarılı sonuç verebilir. Hangisini seçeceğiniz noktasında kararsız kalırsanız iki formu da deneyebilir ve kendiniz için doğru olanı tercih edebilirsiniz. 

Ancak dikkat edilmesi gereken asıl nokta hangi içerik türünün ne kadar uzunlukta olacağının bilinmesidir. Örnek olarak, blog tarzında bir içerik için genellikle uzun form makale daha avantajlı olabilir. Bunun yanı sıra infografik tarzında ise kısa ve öz bilgiler içeren makaleler öncelikli olarak tercih edilebilir. Bu noktada neden uzun makale daha avantajlı olarak algılanır derseniz de nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Mike Sall tarafından ortaya atılan bir iddiaya göre bir makalenin ideal uzunluğu 1600 civarı olmalıdır. Bu uzunlukta bir makale ortalama 7 dakikalık bir okuma süresine karşılık geldiğini belirtir. Bundan daha uzun makale de hazırlanabilir. Konu gereksinimlerine bağlı olarak kelime sınırı değişir. Ancak önemli olan makalenin tümüne bakıldığında okuyucuyu sıkmayan bir şekilde oluşturulmuş olmasıdır.
 • Uzun makalenin daha fazla gündemde olmasının sebeplerinden biri de SEO’dur. SEO odaklı bir makale hazırladığınızda uzun form tercih ederseniz daha fazla anahtar kelime kullanabilirsiniz. Anahtar kelime seçimi ve kullanım oranı SEO için kritik noktadır. 1000 kelimenin üstünde bir makale için daha fazla anahtar kelime seçimi yapılabilir. Aynı zamanda long-tail olarak bilinen uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de daha homojen kullanma ihtimali açığa çıkabilir.
 • Bazı araştırmalara göre uzun form makaleler daha fazla etkileşim alır görüşü vardır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre uzun makaleler daha fazla kişi tarafından paylaşılmış. Paylaşımın daha fazla olması da etkiletişimi doğal olarak artırır bu da  içerik stratejilerinde başarılı sonuçlar açığa çıkarır.
 • Uzun form makale kaliteli bir içeriğe sahip ise daha yoğun bilgi içerebilir. Bu da okuyucu gözünde makaleyi daha değerli gösterebilir. Zaman ve emek konusunda daha fazla çaba sarf edilmiş olarak görülür ve bu da siteyi ziyaretçilerin gözünde daha düzenli olarak kullanılması gereken bir kaynak konumuna getirir.

Genel olarak belirtmek gerekirse içerik stratejisi belirlemenin ilk adımı nasıl bir yaklaşım sergileceğidir. Öncelikli ne tür içerik üreteceğinize karar verin ardından ise uzunluk kıstasını dikkate alabilirsiniz.

 1. Bir Post’un İdeal Uzunluğu 1600 Kelime Civarıdır

Mike Sall’ın bir söyleşisinde belirttiği üzere bir yazının ya da makalenin ideal uzunluğu 1600 kelimedir ve bu da ortalama 7 dakikalık bir okuma süresine eşittir. İçeriğe bağlı olarak daha uzun formda bir makale de hazırlayabilirsiniz. Fakat bu 2000’den daha fazla sayıda kelime içeren bir makale hazırlayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Uzun soluklu bir makale hazırlıyorsanız ilk hedefiniz okuyucuyu sıkmadan yeterli bilgiyi sunmak olmalıdır.

 1. SEO Hedefi

Uzun bir makaleyi tercih etmeniz için bir başka önemli faktör de SEO’dur. 1000 kelimeden daha fazla kelime içeren bir makale yazıyorsanız, metinden anahtar kelime seçimi yapmak daha kolay olacaktır. Ek olarak ayrıca long-tail anahtar kelimeler ile daha fazla etkileşim alma şansınız da artacaktır.

 1. Uzun Formda Yazılmış Makaleler Daha Fazla Etkileşim Alır

Buzzsumo ve Moz’un bir araştırmasına göre uzun formda yazılmış olan içeriklerin daha fazla paylaşıldığı vurgulanmıştır. Araştırma, 489,128 makale dikkate alınarak yapılmıştır. Açık konuşmak gerekirse uzun formda yazılmış makaleler, kısa formda yazılmış olanların yaklaşık olarak 5 katı kadar daha fazla paylaşılmış. Daha fazla paylaşım olunca da haliyle içerik stratejileriniz daha başarılı olacak ve promosyon maliyetleriniz azalacaktır.

 1. Rastgele Gelen Ziyaretçileri Daha Düzenli Hale Getirir

Uzun formda yazılmış makaleler uzmanlık içerdiğini ve çaba gösterildiğini belirtir. Uzun bir makalenin daha fazla emek, bilgi ve zaman gerektirdiğini herkes bilir, bu yüzden sitenize rastgele girmiş olan birinin düzenli takipçiniz olma ihtimali artar.

Sonuç

İçerik stratejinizi belirlemeden önce nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmeniz şarttır. Bunun önemli bir kısmı ne tür içerikler üretmek istediğinize ve bu içeriklerin uzunluklarının nasıl olacağına bağlıdır. Haberimizde kısa formlu makaleleri ve uzun formlu makaleleri karşılaştırdık. Fikir ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

About the Author

Leave a Reply