CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
“Güvenli Bağlantı Kurulamıyor” Hatası Çözümü

“Güvenli Bağlantı Kurulamıyor” Hatası Çözümü

Güvenli Bağlantı Kurulamıyor Hatası Çözümü

İngilizce tabiri ile ‘Unable to Establish Secure Connection’ olan ‘Güvenli Bağlantı Kurulamıyor’ hatası, WordPress sitelerde yaşanan en büyük ve en yaygın hatalardan bir tanesidir.

Bu problem eğer sunucunuza tam erişim yetkiniz var ise kolay bir şekilde çözülebilir. Fakat bu hatanın tek değil, birden fazla sebepten ötürü karşınıza çıkabileceğini unutmayınız. Bu sebeple en az birkaç defa deneme yanılma yolu ile önce sorunu tam anlamıyla tespit etmeli ve daha sonra çözüme yönelik çalışmalar yapmalısınız.

Güvenli Bağlantı Kurulamıyor Hatası Nedir?

WordPress’de alınan bu hata genellikle tema veya işlevsel eklentileri kurarken meydana gelen bir problemdir.      Bu tip bir işlemi yaparken şu şekilde bir hata alacaksınız;

An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server’s configuration. If you continue to have problems, please try the support forums. (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.) in /home/username/public_html/wp-admin/includes/update.php on line 122”

Bu hatada kısaca aynı Windows hataları gibi beklenmedik bir problemle karşılaşıldığını anlatmaktadır. Dolayısıyla her ne kadar sıkıntılı bir durum ile karşı karşıya olsanız da size hem hatayı hem de çözüm yoluna nasıl ulaşacağınızı anlatmaktadır. Fakat burada ki anlatılan çözüm yolu gereksizdir ve sizi sadece yoracaktır.

Peki bu hata tam olarak nelerden dolayı kaynaklanabilir?

 • Web siteniz aşırı yüklenmiş olabilir!

Genelde paylaşımcı hosting kullanan bireylerde aşırı trafikten dolayı wordpress işlevlerini ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremez ve bu hataya sebep olabilir.

 • Sunucu İçin Yanlış Yapılandırma Ayarları

Sunucunuzda uyguladığınız bir takım çeşitli hatalar sebebiyle aslında wordpress.org’a yönlenmesi gereken siteniz, başka bir siteye yönleniyor olabilir.

 • Güvenlik Duvarı Sebep Oluyor Olabilir

Güvenlik duvarları genel olarak kötü amaçlı bağlantıları engelleyerek sitenize zarar gelmesini engelleyen bir sistemdir. Fakat çok daha hassas olan bazı güvenlik duvarı sistemleri gerekli olan yönlenmeleri ve bağlantıları engelleyerek bu tip bir probleme kapı aralayabilir.

 • Web Siteniz Gerekli Dosyalara Ulaşamıyor Olabilir

Web siteniz uzaktan bir bağlantıdan işine yarayacak dosyalara erişmek için cURL adında bir komut satırını çalıştırmak zorundadır. Fakat bazen cURL komutunu bulamadığından dolayı gerekli dosyaları bularak stabil bir şekilde çalışamaz ve bu da yine ‘Güvenli Bağlantı Sorununa’ sebep olabilir.

Güvenli Bağlantı Kurulamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Bu problemin çözümü için yapılabilecek yollardan bahsetmeden önce, Shared yani Paylaşımlı hosting kullanıp kullanmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Eğer paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz hiçbir işlem sizi çözüme ulaşmayacaktır. Bu sebeple yapabileceğiniz en iyi şey hosting sağlayıcınızla iletişime geçmektir.

 

1 – Sunucu Hosts Dosyalarınızı Güncelleyin

Sunucunuza bağlanmak için SSH yani Secure Shell Acces kullanabilirsiniz. Eğer Windows kullanıcısıysanız PuTTy uygulamasından da faydalanabilirsiniz. Çözümden bahsederken biz PuTTy üzerinden anlatacağız.

 • PuTTy kurun ve çalıştırın
 • Bağlantı türünüzü SSH olarak belirleyin
 • Hostunuzun size sunduğu tam adresi girin
 • Gelen ekrandan yönetici kimlik bilgileriniz ile giriş yapın.
 • ‘sudo nano /etc/hosts’ Komutunu çalıştırın. Bu komut sayesinde nano düzenleyicisine açacak ve hosts dosyanıza erişebileceksiniz.
 • ‘6.155.40.202 api.wordpress.org’ Nano düzenleyicisi ile bu satırı ekleyerek doğru WordPress bağlantı eşleşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bu problemin çözümüne sizi doğru bir şekilde ulaştırmaz ise ikinci adıma geçebilirsiniz.

2 – PHP için cURL Uzantısının Aktif Olup Olmadığını Kontrol Edin

WordPress öncelikli olarak PHP ile çalıştığı için, cURL uzantısı oldukça önemlidir. PHP gerekli eklenti ve temaların yüklenip güncellenebilmesi için cURL uzantısını kullanmaktadır. Dolayısı ile doğru çalışmadığı taktirde güvenli bağlantı kurulamıyor hatasını alabilirsiniz.

 • sudo nano /etc/php.ini komutunu SSH ile çalıştırın.
 • ‘;extension=php_curl.dll’ Satırını arayın
 • Eğer bu satırı göremiyorsanız ekleyin
 • Bu, problemin çözümünü sağlamaz ise 3. Adıma geçebilirsiniz.

3 – Güvenlik Duvarınızın Doğru Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Ediniz

Güvenlik duvarınızın sucunu bağlantılarınızı engelleyip engellemediğini kontrol etmelisiniz. Eğer gerekli ve önemli bağlantılar engelleniyor ve dolayısıyla Güvenlik duvarı doğru bir şekilde çalışmıyor ise güvenli bağlantı kurulamıyor hatasını alabilirsiniz.

Güvenlik duvarı ayarlarınızı gözden geçirmeniz ve nasıl düzenleneceğini keşfedebilmeniz için sucu veya hosting sağlayıcınızdan kullanım kılavuzu isteyebilirsiniz.

Tüm bunların ardısıra NettaCompany ‘nin WordPress için özel yapılandırdığı WordPress Hosting paketini satın alarak sorunsuz bir şekilde wordpress sitenizi güvenli ve tam uyumlu sunucularda barındırabilirsiniz.

Genç Konuk Yazar
Çağdaş Caner Koçak

About the Author

Leave a Reply