CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
Google’da Yükselmenizi Sağlayacak 5 Faydalı Bilgi

Google’da Yükselmenizi Sağlayacak 5 Faydalı Bilgi

İnternet teknolojilerinin Yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte Bir çok kişi Web siteleri ile birlikte bu gizemli dünyaya girmişlerdir. Şuanki dünyada milyonlarca web sitesinin barındığı bilinmektedir. Peki Hiç düşündünüz mü Bu Google aramalarındaki sıralamalar neye göre yapılıyor ?

Web siteleri, çevrimiçi ortamda tanınan bir marka haline gelmek için çeşitli çalışmalar yapar. Tüm bu çalışmaların karşılığını almak için ise Google sıralamasında üst sıralarda yer almak hedeflenir. Peki siteler sıralamada nasıl yükselir? Birçok rakip arasından nasıl farklılık yaratılabilir ve başarılı olunabilir? Bunun için öncelikle hedefe yönelik ve etkin çalışmalar gerçekleştirmek gerekir. Hangi çalışmalar sıralamanın kritik noktalarıdır? noktasında ise bu soru için net bir yönlendirme yapmak mümkün değildir. Pek çok kriter sıralama üzerinde etkili olabilir. Ancak Google’da yükselmenizi sağlayacak bazı önemli noktalar bulunur. Bu yazıda 5 faydalı bilgi ile başarılı bir şekilde Google sıralamasında yükselmeniz mümkün olabilir. 

Bunun birçok kriteri olduğu biliniyor ancak sizlere Google’da yükselmenizi sağlayacak 5 faydalı bilgiyi vermiş olacağız.

1.Yorum Kazanın Facebook yorum ikonu

Eğer bir blog siteniz varsa veya ürünleriniz hakkında yazı yayınlıyorsanız. Müşterilerinizden veya okurlarınızdan Yorum almaya çalışın. Örneğin Şu şekilde ” Sizlerde fikirlerinizi yorum bölümünden belirtirseniz bu konu hakkında tartışmış olabiliriz ” gibi okurlarınıza soru veya görüş yöneltirseniz yorum kazanmış olursunuz. Bu da içeriğinizin zenginliğini arttırmış olacaktır.

Web site sahibi iseniz önceliği kullanıcı deneyimlerine vermelisiniz. Özellikle ürün ve hizmet satışı gerçekleştiriyorsanız bol bol kullanıcı yorumu almaya çalışmalısınız. Bu durumda site sahibi olarak sizin kullanıcıları yorum yapmaya teşvik etmeniz gerekir. Ziyaretçilerinizi “Ürün ya da hizmet hakkında görüş ve yorumlarınızı bizimle paylaşın” formatında yönlendirmeler yapabilirsiniz. Site ziyaretçilerine ve potansiyel müşterilerinize bu şekilde yoruma yönlendirmeniz etkileşiminizi artırmaya yardımcı olur.

2. Sosyal Medya’yı Kullanın

Sosyal Medyayı aktif kullanmak

Sıralamalarınızda etkili bir yöntemde sitenize gelen ziyaretçi yani hit. Site hitinizi yükseltecek yönlerden biriside Sosyal Medya

olacaktır. Sosyal medya kullanarak Sitenizi Tüm mecralarda duyurabilirsiniz. Sitenizi duyurmanız demek Sitenize gelen ziyaretçi sayısının artması demektir.

Sosyal medyanın gücünü asla hafife almamalısınız. Site trafiği doğrudan Google sıralamanız üzerinde etkilidir. Trafiği artıracak etken ise sosyal medyadır. Sosyal medya platformlarını etkin kullanmalısınız. Bu alandan sitenize aktif ziyaretçi çekme olasılığınız yüksek olabilir. Özellikle son dönemlerde sosyal medya hesapları markalaşma adımının en önemli noktası haline geldi. Sosyal medya üzerinden çok daha geniş hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Elde ettiğiniz etkileşimi de sitenize yönlendirebilirsiniz.

3.  DMCA Ekleyin

Dmca İkonu

Sitenizin footer kısmına veya sidebar kısmına DMCA tarafından verilen kodu yapıştırarak DMCA’dan Backlink Alabilirsiniz. DMCA otoriter bir site olduğundan Olumlu olarak etkileneceksiniz.

Backlink çalışmasına öncelik vermelisiniz. Backlink sitenize farklı site üzerinden bağlantı almaktır. Bu ziyaretçi oranlarını artıran önemli bir SEO çalışması olarak bilinir. Özellikle dünya çapında kabul gören DMCA’dan backlink almak siteni için daha güvenli algısı yaratabilir. DMCA Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen bir koruma programıdır. DMCA’ya üye olan siteler otomatik olarak koruma altına alınır. Sitenizi koruma altına almak için DMCA’dan backlink alabilirsiniz. 

4. Doğru Görsel kullanımı

Görsel Optimizasyonu

Sayfalarınızda veya Yazılarınızda bulundurduğunuz resimlerinizi hem boyut olarak hem de biçim olarak optimize etmelisiniz. Örneğin yazı ile ilgili bir resim eklediğinizde bu resim dosyasının ismi şu şekilde olmamalı zxskmcm213.png yerine en faydalı meyveler ile ilgili bir konu olduğunu varsayarak en-faydali-meyveler.png gibi kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıyetten Alt Özellik özelliğini de kullanmanızda fayda var.

Görsel optimizasyonu yalnız kullanıcılar için değil Google botları için de önemli bir kriterdir. Doğru ve kaliteli görsel kullanmak çalışmalarınızda başarılı olmanıza yardımcı olur. Görsellerin boyut ve biçim bakımından optimize olmasına dikkat etmelisiniz. İçeriğe eklenen görsel adının doğru seçilmesi, boyutlandırma ve yüksek çözünürlükte olmasına özen göstermelisiniz. 

Not: Görsel optimizasyonu İçin Tinypng Adresini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, Optimizilla’yı tercih edin.

5. Otoriter Siteye Link Çıkışı

Aynı sektörde benzer içeriklerde yazı girilmişse  konu ile ilgili otoriter bağlantılara link çıkışı vermeniz faydalı olacaktır. Google Kendini beğenmiş siteleri pek sevmez konu ile ilgli ek bilgiler vermek için dış link vermek faydalı olacaktır.

Tabi ki bu sitenin spam olmaması gerekmektedir. Bununla ilgili MOZ sitesi üzerinden Sitenin Spam skorunu kontrol edebilirsiniz ayrıca Yine aynı yerde Domain Authority yazan bölümdeki skora bakarak sitenin otoritesine bakmış olabilirsiniz.

Sektörde ortak paydada yer aldığınız bir siteye link çıkışı yapabilirsiniz. Otoriter bir siteye link çıkışı yapmak çalışmalar için faydalı olabilir. Dış link verirken sitenin spam olmamasına da dikkat etmelisiniz. 

Sonuç olarak tüm bu adımlar sitenizin Google sıralamasında üstlerde yer almasında etkili olabilecek noktalardır. Siz de sitenizin başarılı olması ve hedeflerine ulaşabilmek için bu çalışmalara öncelik verebilirsiniz. 

Genç Konuk Yazar
Deniz IŞIK

About the Author

Leave a Reply