CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
CentOS IPTABLES Firewall Kapatma

CentOS IPTABLES Firewall Kapatma

Merhaba, IPTables CentOS yani Linux alt yapısını kullanan tüm işletim sistemlerinde ilk kurulumla beraber gelmekte. Bunu kapatmak için bir çok nedenler mevcut. Örneğin, cPanel yada Plesk panel gibi kurulumların yapıldığı CentOS gibi işletim sistemlerinde iptables koruması portlara ulaşmamızı engellemesi, web server erişimini engellemesi gibi sebebler yatmakta. Sizlere aşağıda cPanel’de IPTables ve CentOS IPtables nasıl kapatılır bunun hakkında bilgi vereceğiz.

 

Önrcelikle SSH’a Giriş yapınız ve akabinde aşağıdaki kodları sırasıyla giriniz.

  • service iptables stop
    service ip6tables stop

Bu kodların biri ipv4 diğeri ise ipv6 firewall’ını kapatmak içindir, ancak sunucumuza reboot gibi bir işlem yapıldığında hatta bazen kendiliğinden reboot atmadanda açıldığına şahit olduk bundan dolayı. Aşağıdaki diğer kodlarıda kalıcı olarak kapatmak için sizlere sunacağız.

Öncelikle SSH’A Giriş yapın ve aşağıdaki kodu tek tek giriniz.

  • chkconfig iptables off
    chkconfig ip6tables off

Bu sayede kalıcı olarak kapatmış olduk. Bazı işlem yapan arkadaşlarımız, Windows’a Plesk panel kurduklarında panel açılmadığını ve siteye girmediğini söylemekte, Bu işlemi Windowsta ancak Güvenlik Duvarını kapatarak yapabilirsiniz.

 

Not : Yukarıdaki Kodlarımız CentOS6 içindir 7 için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz. CentOS 7’de IPTables yerine firewalld Gelmekte.

  • systemctl stop firewalld
    systemctl disable firewalld

Firewalld ‘ den IPTables’e dönmek için , yum -y install iptables-services Konudunu kullanabilirsiniz.

 

IPTables Disable işlemini Başarılı şekilde anlattığıma inanıyorum, Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere, en fayladı bilgiler ile  🙂

About the Author

Leave a Reply