CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login

Web Hosting Nedir ?

Web sitesi veya uygulamanızı internet üzerinde yayınlamak için bir hosting hizmetine ihtiyacınız vardır. Hosting hizmeti, web sitenizin veya uygulamanızın dosyalarını ve veritabanını bir sunucuda saklama ve erişilebilir hale getirme işlemini sağlar. İnternet kullanıcıları, tarayıcıları veya cihazları aracılığıyla web sitenize veya uygulamanıza erişebilirler.

Web Hosting Nedir ?

Web siteler gerçek hayatta pek çok nesnede olduğu gibi bir zemin üzerine kurulur. İnternette sitenin yayınlanabilmesi için bir barınma noktasına ihtiyaç duyulur. İşte bu barınma gereksinimini karşılayan ise hosting hizmetidir. Hosting web sitelerinin barınma alanları olarak hizmet sağlar. 

Web sitesine ait tüm dosyaların saklanması ve erişime açık tutulması için depolama alanı gerekir. Sitede bulunan dosyaların boyutları düşünüldüğünde ise kişisel bilgisayarların bunun için yetersiz kalacağı tahmin edilebilir. Bu noktada ise daha geniş çaplı koruma ve sitenin hızlı şekilde yayınlanmasını sağlayacak bir hizmete ihtiyaç duyulur. Bu hizmetin karşılığı da web hosting olarak karşınızı çıkar.

Web Hosting Ne İşe Yarar?

Web sitesinde yayınlanması için gerekli olabilecek her nesnenin barınması Web Hosting tarafından sağlanır. Bir kullanıcının site adresini kullanarak ziyaret gerçekleştirme adımı attığı anda doğrudan ilgili sunucuya yönlendirme yapılır. Hosting hesabı olmadan sitelerin kullanıcıların ziyaretine açılması mümkün değildir. Bu açıdan Web hosting sitelerin internetteki açık adresidir.

Web Hosting Türleri Nelerdir?

Web hosting hizmeti bir dizi faktöre bağlı olarak çeşitli türlere sahiptir. Bu türler arasında kullanıcılar ihtiyaçlarına uygun olan hosting türünü tercih edebilir. Hosting türleri ve başlıca özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Paylaşımlı Hosting: Yeni kurulan siteler için düşük maliyetli olarak başlangıç aşamasında tercih edilebilir. Birden fazla sitenin tek sunucu üzerinde barınması özelliğine sahiptir. Ortak sunucu kullanıldığı için tüm kaynaklar tüm sitelerin kullanımına açıktır. Bu durum yeni siteler için uygun olsa da uzun vadede kaynak kullanımı noktasında sıkıntı yaratabilir.
  • WordPress Hosting: Güvenli wordpress siteleri için daha fazla verim sunması adına özel olarak geliştirilmiştir. Sunucu yapılandırma, kolay kurulum ve müşteri hizmeti sunar. 
  • Sanal Sunucu: Birçok sunucunun bir ağ üzerinde bir arada çalışmasını sağlayan bir hosting türüdür. Kesintisiz erişim ve yüksek sunucu kaynağı ihtiyacı için tasarlanmıştır. Son zamanların en popüler hosting türlerinden biridir.
  • Bayi Hosting: Reseller hosting olarak da bilinir. Hosting hizmeti alan firmanın kendi müşterilerine sunucu hizmeti satmasını sağlar. Özellikle büyük yatırım yapmaya odaklanan girişimciler ve webmasterlar tarafından tercih edilir. 
  • Dedicated Sunucu: Tek kullanıcıya ait olan sunucudur. Bu hosting türü özel sunucu hizmetinden yararlanmak isteyen için tasarlanır. Özellikle site trafiğini artırmak ve farklı sitelerin sunucu üzerinden kendi akışını etkilemesini istemeyenler tarafından tercih edilebilir. Dedicated sunucu ayrıca üzerinde size ait bir ya da birden fazla siteyi barındırmaya da imkan verir. 

En popüler olan hosting türleri yukarıdaki gibi sıralanabilir. Özelliklerine bakıldığında her türün farklı kullanıcı isteğini karşılayabileceği görülebilir. Dolayısıyla hosting türleri arasından seçim yaparken kendi ihtiyaç ve hedeflerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Bunun sonucunda en uygun gördüğünüz bir hosting hizmeti tercih edebilirsiniz.  

Hosting hizmeti sağlayan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar, farklı hosting türleri ve paketleri sunarlar. Popüler hosting sağlayıcıları arasında nettacompany, Bluehost, HostGator, SiteGround, Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure ve Google Cloud Platform gibi isimler bulunmaktadır.

Hosting hizmeti seçerken, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir seçenek seçmek önemlidir. Hangi hosting hizmetini seçerseniz seçin, güvenilirlik, hız, güvenlik ve müşteri destek hizmeti gibi faktörleri dikkate almanız önemlidir. Ayrıca, web sitenizin veya uygulamanızın büyüklüğüne ve trafik hacmine göre doğru hosting planını seçtiğinizden emin olun.

#image_title
About the Author

Leave a Reply