CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
Site İçi SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Site İçi SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Site İçi SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Sayfa içi SEO olarak da bilinen site içi SEO, daha iyi sıralamalar elde etmek için bir web sitesinin ögelerinin optimize edilmesi işlemidir ve temel amacı arama motorlarından daha fazla ve daha alakalı trafik çekmektir. Site içi SEO, bir teknik olarak bir sayfanın içeriğini ve HTML kaynak kodunu optimize etmeyi ifade eder.

Site içi SEO ayrıca, arama motorlarının sayfa içeriğini yorumlamasına yardımcı olur, hatta bunun da ötesine geçerek kullanıcıların bir sayfanın tam olarak neyin hakkında olduğunu daha arama sonuçlarındayken anlamalarını sağlamak için yardımcı olur. Site içi SEO, web sitelerini Google’ın istediği kriterlere uyum sağlamak ve performans artırmaya yönelik yapılan tüm çalışmaların genel tanımıdır. On Page SEO olarak adlandırılır. Sitenin ana sayfasından alt sayfalarına kadar title, description, içerik yapısı, görsel optimizasyonu ve URL dizilimine kadar her ayrıntı üzerinde etkilidir. Site içi SEO çok dikkatli yürütülmesi gereken çalışma adımlarına sahiptir. Bu çalışmalar sitenin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını doğrudan etkiler. 

Site içi SEO, arama motorlarına bir sayfa ziyaret edildiği takdirde insanların neler göreceğini anlatır. Böylelikle arama motorları içeriklerinizi yüksek kaliteli olarak düşündükleri için sıralamalarında size daha iyi yerler verebilir.

Site içi SEO’nun ana hedefi birçok şeyi hem arama motorları hem de kullanıcılar için daha kolay hale getirmektir:

 • Bir web sitesinin ne hakkında olduğunu anlatır.
 • Anahtar kelimeler gibi değişkenler aracılığıyla sayfanızın daha iyi tanımlanmasını sağlar.
 • Arama motorları sonuç sayfalarında (SERP’lerde) daha iyi sıralamalar elde etmenizi sağlar.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO, web sitesinde bulunan tüm sayfaların en ince detayına kadar optimize edilmesidir. Bir diğer anlamla arama motoru kriterlerine uygun hale getirilmesidir. Çalışmalarda ilk olarak sektörel ve hedef kitle bazlı detaylı bir analiz adımı izlenir. Ardından arama motorları için sayfaların uygun hale getirilmesi sağlanır. Çalışmalar ile kaliteli sayfa içerikleri oluşturulabilir. Bunun sonucu olarak da optimize edilmiş bir site içi SEO çalışması gerçekleştirilir. 

Sonuç olarak ise organik trafiği yüksek ve iş potansiyeli yüksek bir site konumuna gelebilir. Özellikle yapılan çalışmaların duyurulması noktasında site içi SEO çalışmaları önemli rol oynar. Kaliteli bir site içi SEO çalışması sonradan ek olarak yapılacak maliyetleri de ortadan kaldırabilir. Etkin bir çalışma ile daha fazla hedef kitleye ulaşmak mümkün olur. Başarılı çalışmalar her zaman arama motorları tarafından ön plana çıkarılır. Bu sayede çok daha geniş kitleye hitap edilebilir ve satış oranlarını artırmak mümkün olur.

Anahtar kelimeler, içerik ve sayfa içi SEO

Eskiden sayfa içi SEO ile anahtar kelime kullanımı aynı şeymiş gibi değerlendirilirdi ve daha iyi sıralamalar için bir sayfaya yüksek kaliteli anahtar kelimeler eklemek olarak tanımlanırdı.

Fakat olayın aslı artık biraz farklı. Anahtar kelimeler artık sayfa içi SEO’nun temelini oluşturmuyor. Günümüzde sayfa içi SEO’nun en önemli odağı; içerik konuları. Eskiden bir arama motoru bir içeriği değerlendirmek istediği zaman o sayfanın içeriği hakkında bilgi toplamak için anahtar kelimeleri kullanırdı. Daha basit anlatımıyla anahtar kelimelerin bir şekilde arama motorları tarafından bulunması gerekiyordu. Böylelikle anahtar kelimeler ön plana çıktı ve kullanıcı deneyimi ikinci planda kaldı.

Artık arama motorları daha sofistike bir hale geldi. Artıksıralamaları yaparken bir sayfadaki eş anlamlı kelimelerin kullanımından tutun içeriğin nasıl göründüğüne kadar birçok faktörü dikkate alarak hazırlıyorlar. Anahtar kelimeler hala önemli olsa da artık SEO için elzem değil ve belirli kurallar çerçevesinde gerektiği kadar sayıda kullanılmalıdır. Önemli olan artık ilgi seviyesidir.

Sonuç olarak anahtar kelimeler arama motorları için artık daha az anlam ifade ediyor ve artık arama motorlarının sayfa içeriği ile ilgili beklentileri şunlar:

 • İyi arama sıralamaları için artık kapsamlı ve derinlemesine içerikler oluşturulması gerekiyor.
 • Kullanıcı dostu olmalı. İçeriğiniz okunabiliyor mu? Sitenizde dolaşım kolaylıkla gerçekleşiyor mu? Siteniz genel olarak temiz mi yoksa reklamlarla mı dolu?
 • Benzersiz olmalı. Başka yerlerden elde edeceğiniz kopya içerikler arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralarınızı olumsuz etkileyebilir.
 • Güvenilir olunmalı. İçeriğiniz ile ilgili sunduğunuz bilgiler güvenilir mi? Ziyaretçiler size bilgilerin doğruluğu konusunda güveniyor mu?
 • Kullanıcı beklentilerini karşılıyor mu? Kaliteli bir içerik yaratmanın ve optimize etmenin önemli bir parçası da araştırmacıların beklentilerini karşılamaktadır.

Anahtar kelimeler dışında sayfa içi SEO

Bir web sayfasının içeriğinde kullanılan anahtar kelimelerin dışında bazı birkaç unsur da sayfa içi optimizasyonu etkileyebilir:

 • Sayfadaki link kullanımı: Kaç link var? Bu linkler dahili mi harici mi? Nereyi işaret ediyorlar?
 • Sayfa yüklenme hızı
 • Schema.org yapılandırılmış verileri ya da diğer markupların kullanımı
 • Sayfa URL yapısı
 • Mobil kullanım kolaylığı
 • Sayfa meta verileri

Bu unsurların tamamı tek bir temel fikir içindir: iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak! Günümüzde artık bir sayfa ne kadar kullanışlı ise optimizasyonu o kadar iyidir. İyi bir optimizasyon web site trafiğinizi artıracaktır.

Neden Site İçi SEO Çalışmaları Yapılmalıdır?

Site içi SEO çalışmalarının en önemli avantajının arama motoru sıralamasında üstlerde yer almak olduğu bilinir. Ancak elde edilecek avantajlar yalnız bununla sınırlı değildir. Çevrimiçi satış yapan siteler daha fazla kullanıcıya ulaşabilir. Kullanıcı sayısı potansiyel müşteri oranını da artırabilir. Bu sayede site trafiğini artırmaya yardımcı olan SEO çalışmaları sitenin daha fazla hareketlenmesinde etkili olur. Site içi SEO çalışmaları sitenin yerinde kalmasını engeller ve her an daha ileri gitmesini sağlar. 

Site İçi SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Site içi SEO çalışması yapmak için bazı önemli kriterler bulunur. Bu kriterler çalışmaların daha başarılı olmasında etkili olur. Site içi SEO yaparken dikkat edilmesi gereken önemli kriterler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Her sayfa için benzersiz, açıklayıcı bir başlık ile açıklama kullanılmalıdır. Bunun dışında sayfa URL yapısının da net ve sezgisel olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sektörel bazı içeriklere taze bilgilere yer verilmelidir.
 • Site içi bağlantılar ile sayfaları birbirine yönlendirilebilir.
 • Başlık etiket hiyerarşisine dikkat edilmelidir.
 • Görsel optimizasyonuna özen gösterilmelidir. Ayrıca görsel URL kullanımı ve ALT etiketlerinin kontrollü olarak kullanılması da gerekir.
 • Site hızının yüksek olmasına özen gösterilmelidir. 
 • Mobil kullanıcıların etkisi arka plana atılmamalıdır. Günümüzde mobil kullanıcıların etkisi siteler için önemli etken olabilir. Buna da dikkat edilmelidir. 

Genel olarak sitenin sıralamada üstlere yerleşmesi için teknik ve kaliteli ipuçları takip edilmelidir. Çalışmalarda her yönü ile bu kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Bu adımlara dikkat edilmesi sayfa kalitesini artıracak etkiye sahiptir. Sonuç olarak site içi SEO çalışmaları ile sitenizin başarı oranını artırabilirsiniz. 

About the Author

Leave a Reply