Wordpress, Optimizasyon Nedir ? | NettaCompany
WordPress, Optimizasyon Nedir ?

WordPress, Optimizasyon Nedir ?

WordPress optimizasyonundan bahsetmeden önce wordpress nedir onu ifade edelim. WordPress  dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak verilmektedir. Wordpress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuzdan kurulum yapabilirsiniz. Ve sonrasında da sitenizi paylaşabilir ve sitenize içerik eklemeye yani bloglamaya başlayabilirsiniz.

Tabi bu kadar kullanılışlı bir programında karşılaştığı bazı sorunlar bulunmaktadır. WordPress siteniz var ve paylaşımlı hosting kullanıyorsanız site yavaşlığı veya yeterince hızlı olmaması sitenizi ziyaret eden kişiler tarafından duyacağınız şikâyetlerin başından gelir. Peki, sitenizi hızlandırmak için neler yapmalısınız? İşte sitemizi hızlandırmak için yapacaklarımızı WordPress optimizasyonu olarak adlandırabiliriz.

WORDPRESS OPTİMİZASYONU NASIL YAPILIR?

Optimizasyon için her web sitesinin olmazsa olmazı olan SEO çalışmalarına yön vermek gerekir. Öyle ki tüm sektörler bu optimizasyon çalışmaları için çok büyük paralar harcamaktadır. Büyük bir rekabet söz konusu olmasından dolayı bunu yapmak mecbur hale gelmektedir. WordPress sitelerde ise bu durum biraz daha farklı ve kolaydır. Özel yöntemler ile siteler yükseltilebilir, reklam geliri sağlanabilir ve sitenizi saygın hale getirilebilmektedir. Bu optimizasyon için kullanılan bazı eklentilerde mevcuttur. Bu eklentilerden biraz bahsedecek olursak;

1-All InOneSeo Pack
AllInOneSeo Pack Türkçe olarak “Hepsi Bir Seo Paketi İçerisinde” gibi ifade edilebilir. WordPress alt yapılı sistemlerde en çok kullanılan kullanılan bu aracın özellikleri;
E-ticaret siteleri için gelişmiş seo (optimizasyonu) avantajı sağlar.
2 – Google XmlSitemaps
Google XmlSitemaps aracı isminden de anlaşılacağı gibi özel sitemap yani site haritası oluşturmak için geliştirilmiş bir araç-eklentidir.
3 – WordPressSeoByYoast
AllInSeo Pack aracına alternatif olarak kullanılabilecek bir seo aracıdır.

4 – SeoFriendlyİmages
SeoFriendlyİmages Türkçe karşılığı olarak Seo(arama motoru optimizasyonu) dostu resimlerdir. Seo’nun önemli öğelerinden olan resimlerdir. Bu araç sayesinde resimleri optimize etmeyi ver resimlerin alt ve başlık açıklamalarını-etiketlerini ayarlamaya olanak sağlar.
5 –Platinum Seo Pack
Platinum Seo Pack eklentisi yazıların urlsi (adres) yani kalıcı bağlantıları değiştirildiğinde bu yazılara otomatik olarak 301 yönlendirme işlemi yapar.

Bu eklentiler her ne kadar sitenizi hızlandırsa da iyi bir  SEO, webhosting,ve güvenlik desteği  almanız optimizsyon için daha yararlı olabilmektedir.

Bir cevap yazın