Wordpress Hosting Nedir ? | NettaCompany
WordPress Hosting Nedir ?

WordPress Hosting Nedir ?

İnternet çağı dediğimiz çağ nasıl başladı? Bilgisayarların birbirlerine bağlanmasıyla tabi ki. Fakat daha sonra bilgi arşivleme ihtiyacı doğdu. İşte tam bu noktada hosting kavramı ve domain kavramları ortaya çıktı.

WordPress ve Hosting Nedir?

Önce WordPress nedir kısaca buna değinelim. WordPress, internette site kurmaya yarayan bir programdır. Bu program sayesinde milyonlarca kişi oturduğu bilgisayarın başında sadece programı indirerek ve programda tariflenen yönergeleri takip ederek kendine ait bir web sitesi oluşturmuştur ve halen aynı program ile milyonlarcası kurulmaya devam ediyor. Peki sadece bu programı indirmekle bir web sitesi kurabiliyor muyuz? Hayır, çünkü bir domainimiz olması lazım yani alan adı. Domain en kısa tarifiyle adresin alan adıdır. Yani söz gelimi bir arama yapılacaksa aradığınız objenin bir adı olmalı işte bu isim olmadan bir web sitesi oluşturulamaz. Domain hizmetini ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorsunuz. Fakat kendi şahsınıza özel bir domain alacaksanız (her zaman tercih edilir) cüz’i bir miktarda ücretle  bir domain satın alabilirsiniz. Peki bir web sitesi kurmaya karar verdik ve domainimizi de aldık işlem tamam mı ? Hayır henüz değil, bu noktada bir de Hosting hizmeti satın almanız gerekecek . Hosting, kelime anlamı olarak bir barınma alanı demektir. Yani kurmuş olduğunuz siteyi hayal edin bu siteyi insanların girip oradaki bilgilere ulaşabilmesi için bu bilgilerin 7  gün  ve 24 saat esasına göre açık bir bilgisayar, yani bir server, yani Türkçe’ye uyarlanmış adı olan sürücüde tutulması gerekiyor. Söz gelimi siz kendi bilgisayarınızı server yani sürücü yaptınız elektrik kesildiği anda eğer bir anında devreye giren jeneratörünüz yoksa bilgisayarınız kapanacaktır. İyi de sizin web sitesini o anda 5000 kişi ziyaret ediyorsa ne olacak? Tamamı sitenizden düşecek. Çünkü kapı kapanmış olacak. Kısacası Hosting bir sandık ve sürekli açık. Bu nedenle biz hangi saatte internete girersek girelim o site her zaman açık olur. Binlerce Hosting firması bu amaçla kurulmuştur ve web siteleri için açık bir kapı olmuştur. Yani siteyi siz kuruyorsunuz fakat sizin adınıza açık kalmasını sağlayan merkez Hostingi satın aldığınız merkez oluyor . Tüm bunları anlattıktan sonra gelelim WordPress’e. Dünyanın şu anda en fazla kullanılan web sitesi kurma ve hazırlama yazılımıdır. Şu an açık bulunan web sitelerinin çoğunluğu WordPress kurulumudur. Üstelik sitenizde kullanacağınız eklentileri ve temaları da bu yazılım sizlere ücretsiz sağlıyor. Bu nedenle en çok tercih edilen site yapım sistemidir. Bu yaygın alan Hosting ihtiyacını arttırmıştır. Dolayısıyla WordPress Hosting kurulum için ihtiyaç duyulan bir sistem işleyişidir.

Nettecompany bu hizmetleri size en iyi şekilde sunan firmadır. Bu hizmetler için www.nettacompany.com.tr adresini ziyaret ederek gerekli bilgileri alabilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Biri düşündü “WordPress Hosting Nedir ?

  1. Ayşen Sudenaz Dereli - 1 Temmuz 2017 at 11:11

    Öncelikle böyle faydalı bir site ile bizleri buluşturduğunuz için çok teşekkür ediyorum.
    Çok faydalı ve bilgilendirici bir yazı olduğu için çok teşekkür ediyorum. Bayağı sayenizde faydalanma fırsatı bulduğumu bildirmek istedim.

    Cevap Yaz

Bir cevap yazın