Windows Servera SSH ile Bağlanma | NettaCompany
Windows Servera SSH ile Bağlanma

Windows Servera SSH ile Bağlanma

Bugün sizlere windoes servera SSH ile nasıl bağlanacağınızı anlatacağız. Windows servera bağlanmanın SSH ile oldukça kolay işlemlerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunun için alt kısımda yer alan yazıyı dikkatlice okuyarak işlemlerinizi yapınız. Daha sonra windows servara ssh ile kolay bir şekilde bağlandığınızı göreceksiniz. O halde hemen anlatmaya başlayalım

SSH ile Nasıl Windows Servera Bağlanırım ?

SSH ağ üzerinde yer alan sunucuya başka bir makine tarafından bağlanılmasını sağlayan bir araçtır. SSH bilişimde Secure Shell yani güvenlik kabuğu anlamına gelmektedir. Peki SSH ile nasıl bağlantı yapılır ? SSH ile bağlantı yapabilmek için bağlanılmak vds sunucusunun ya da hangi sunucuyu kullanıyorsanız o sunucunun bir kullanıcı adı ve şifresi olması gerekiyor. Bunun yanı sıra bağlanılmak istenen makinede SSH istemci programlardan biri gerekiyor. SSH ile bilgisayara bağlanabilmek için öncelikle kullanıcı kimliğini ispat etmek durumundadır. Daha sonra ilk işlem olarak WinSSHD kurulum dosyasının çalıştırılması gerekir.

Kurulum dosyası çalıştırıldıktan sonra karşınıza  ” agree to accept all the terms of this License Agreement ” bu şekilde bir yazı gelecek ve bu yazıyı işareledikten sonra ınstall seçeneğine basacaksınız. Daha sonrasında kurulumun başladığını göreceksiniz. Daha sonra kurulumun tamamlanması için bekleyiniz. Kurulum tamamlanıp işlemler sona erdiğinde ise kurulumun tamamlandığına dair bir seçenek karşınıza çıkacak ve ” Ok ” seçeneği ile kurulumu sonlandıracaksınız. SSH programın ana ekranına girdiğinizde Start WinSSHD ‘yi tıklayacaksınız ve Windows SSH server çalışmış olacak. Sunucu kiralama ile bulundurduğunuz sunucunun sorunsuzca bağlantı işlemine izin verdiğini de göreceksiniz. Bu arada SSH Secure Shell Client programı nı kullanarak çalıştıracaksınız ve SSH sunucusuna bağlanacaksınız. Karşınıza gelen ekranda sizden iki önemli bilgi istenecektir. Bu bilgilerden biri kullanıcı adı diğeri ise IP numarasıdır.

Bu bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra karşınıza gelen iki simgeden biri olan ” Connect ” seçeneğine basın. Şifre sorgu ekranına geldiğinizde ise kullanıcı adı ve şifrenizi yazın.  Karşınıza siyah bir ekran geliyorsa bu WinSSHD ile windows makinaya SSH ile bağlandığınızı göstermektedir. Bu durumda işlemlerin başarı ile gerçekleştiğini ve bağlantının sorunsuzca işlendiğini anlayabilirsiniz.Sizlere SSH ile windows servera nasıl bağlanabileceğinizi anlattık. Umarım sizlerin işini yarayan bilgiler olmuştur. İşlemleri başarıyla gerçekleştirmek için sizlere aşamalarıyla anlattığımız işlemleri atlamayınız. Bu işlemleri sırasıyla yapmak ve sakince yapmak bağlantının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Bir cevap yazın