Web Tasarımı Nedir ? | NettaCompany
Web Tasarımı Nedir ?

Web Tasarımı Nedir ?

Web tasarımının ne olduğu konusuna geldiğimizde, vereceğimiz cevap şudur. Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya yani tasarımın yazılıma dönüştürülmesi işlemidir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ortaya aktif bir web sitesi çıkmaktadır. Web tasarımı uygulamasının ardından son kullanıcılar bie web tarayıcısı yardımıyla internet üzerinden web sitelerine erişebilmektedir.

Detaylarıyla Web Tasarımı Nedir?

Tasarımın her dalında olduğu gibi web tasarımı içinde de belli anahtarlar oluşturularak çalışmalar yapılmaktadır. Bunları şöyle anlatabiliriz:

Düzen: Kullanılacak grafik ve metinler öncelikle belli bir düzende olmalıdır. Web sitelerinin mühim bir hedefi de kullanıcıların ilk bakışlarında aradıkları şeyleri hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içinde korumasıyla beraber geçerli olabilecek bir durum olmaktadır.

Grafikler: Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilmektedir. Kullanım kolaylığı açısından çok sıkışık bir yapıda olmaması gerekli olup, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, web sayfasının içeriği ile uyumlu olmalı ve uygun şekilde konumlandırılmalıdır.

Renk: Renk seçimi müşteri isteklerine ve amaca bağımlı olmaktadır. Bu basit bir şekilde yalnızca siyah beyaz renklerle yapılabilmekle beraber web uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin veya bir kuruluşun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir.

Fontlar: Çeşitli yazı tipleri kullanımıyla bir web sitesinin tasarım kalitesi arttırılabilir. Çoğu web tarayıcıları yalnızca web-güvenli yazı karakterleri olarak bilinen fontları, okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir, bu nedenle tasarımcı olarak yaygınca kabul gören bu grup içindeki fontlarla çalışmaya dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

İçerik: İçerik ve tasarım görsel ve metin yoluyla sitenin vereceği mesajı için birlikte çalışabilmektedir. Okuyucusunu şaşırtmak, onlarda heyecan uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir ki bu şekilde kullanıcılar sitede daha fazla vakit geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metin her zaman ilgili ve faydalı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunluk göz önünde tutulmalıdır.

Bu kriterler eşliğinde kaliteli ve sağlıklı çalışan bir web sitesi elde edilebilir.

Bir cevap yazın