Web Tasarım Nedir ? | NettaCompany
Web Tasarım Nedir ?

Web Tasarım Nedir ?

İçinde yaşadığımız teknoloji çağının şifresi internet yoluyla bilgiyi anında ve herkese ulaştırmaktır. Bunu sağlamanın en pratik ve ucuz yolu ise web tasarımdır. Web tasarım özünde görünüş, şekiller, renkler ve logolardan ibaret gibi görünse de aslında temsil ettiği mecranın marka, kişilik, satın alma, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetlerini kapsayan yazı ve sembollerin de yer aldığı bir vitrinin tasarımı demektir. Web tasarım iki bileşenden oluşmaktadır. Tasarım ve kodlama. Tasarım görsel değerlere ilişkin her şey yani yazı, düzen grafik, renk, ve içeriğin uyumudur. Kodlama ise işin yazılıma ait kısmıdır. Kodlamada da iki tip web sitesi mevcuttur. Sürekli güncelleme gerektirmeyen statik web siteleri daha durağandır ve HTML kodu kullanılır. Daha sık değişim gerektiren yönetim panelli dinamik web site tasarımlarında ise .asp, .jsp, .aspx gibi farklı kod dilleri kullanılır.

Web Tasarımın Faydaları

Bir kitabın kapağı niteliğinde olan web siteleri bireylere ve kurumlara maddi ve manevi yönden pek çok fayda sağlamaktadır. Maddi olarak, söz konusu firmaya kira giderinin olmadığı ve dünyanın herhangi bir yerinde bulunan potansiyel müşterisine dahi ulaşabileceği küresel bir mağaza açma olanağı sunmasıdır. Yine aynı firma bel büken çeşitli pazarlama-reklam giderlerinden ciddi oranda tasarruf etmektedir. Mevcut ve potansiyel müşterilerine etkin hizmet sağlayarak kazancını da artırmaktadır. Firmanın internet portallarında üst sıralarda yer alması ise onu rakiplerinden bir adım öne geçirmektedir.

Web tasarımla gelen diğer yararlar ise paradan ziyade değer odaklıdır. Fakat verilen değerin alınan geri dönüşlerin karlılıkla doğru orantılı olduğu da bir gerçektir. Bu sayede firmalar profesyonel bir görüntü çizerek olumlu imaj uyandırır. Ayrıca mesafe engelinin ortadan kalkmasıyla mevcut ve potansiyel ziyaretçileriyle sürekli etkileşim halinde olur. Bireysel ölçekte birey kendini özgür bir mecradan tanıtarak kendi PR faaliyetini başarıyla yapar.

Başarılı Web Tasarımın Özellikleri

Başta da belirtildiği gibi web tasarım bir uyum işidir. Bu nedenle web sitesinin her şeyden önce görsel öğeleriyle ahenk içinde ve dikkat çekici olması gerekir. Ön yüzün ziyaretçiye kullanma kolaylığı sağlaması, yol göstermesine de dikkat edilmelidir. İlgili linkler ve arama butonlarının sayfada yer alması da kolaylık açısından önemlidir. Web tasarımının kurum kimliği, vizyon, misyon ve değerlerini açıkça sergilemesi bunu yaparken de görünüşle birebir örtüşmesi gereklidir. Sade ve net bir dil kullanılmasıyla birlikte fazla reklam içermemesi de tercih edilirliği artırmaktadır.

Size uygun en özel web tasarımları için https://www.nettacompany.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın