Web Sayfası Kurma Fiyatları | NettaCompany
Web Sayfası Kurma Fiyatları

Web Sayfası Kurma Fiyatları

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, Radyo ve Televizyon gibi iletişim kanalları arasında yer alan, bilgiye daha kolay ulaşım sağlayan bir nevi iletişim panosudur. Web sitesi kişisel olabileceği gibi bir kurum veya kuruluşa ait de olabilmektedir. Bir web sitesi eğer yeteri kadar reklam yapmışsa binlerce insana ulaşabilir ve site sahibi ya da firma hakkındaki bilgileri kolayca paylaşma imkânı sağlar. Web siteleri günümüz teknolojisinde olmazsa olmaz bir ihtiyaç konumundadır. Çünkü hiçbir televizyon ya da radyo, bir internet sitesinin sunduğu imkânları sağlayamaz.  Bir web sitesi bilgiye her yerden ve her saatte ulaşma imkânı sağlamaktadır. Tüm sağladığı bu özelliklerin yanında bir diğer güzel yanı ise çok da yüksek bir maliyet gerektirmeden uygun fiyata bir siteye sahip olma imkânı sağlamasıdır.

Web Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Web sitesi kurmanın maliyeti, kurulacak sitenin içeriğine, projesine ve dizaynına göre değişiklik göstermektedir. Eğer kurulacak site bir kuruma ya da bir işletmeye ait ise maliyet de ona göre yüksek olacaktır. Tabi en uygun maliyetli olan siteler kişinin kendisinin kurduğu web siteleridir. Bunların dışında hiçbir maliyet ödemeden de bir web sitesi kurulabilir. Bu tür siteler genellikle küçük projeli sitelerden oluşmaktadır. Eğer kişisel bir web sitesi oluşturulacaksa, mesela kişisel bir blog gibi, hiçbir ücrete gerek kalmadan yapılabilir.

Ücretsiz web sitesi için öncelikle iki siteye sahip olunmalıdır. Biri domain(alan adı), diğeri hosting(sunucu). Alan adı için en çok tercih edilenler “.com, .net, .ogr” dir. Eğer kurulacak site büyük çaplı bir proje içinse prestiji yüksek bir alan adının alınması daha kaliteli olacaktır. Alan adı fiyatları firma sahiplerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin Google domain’de  fiyatlar yıllık 12 dolar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Yerli bir firma olan İHS Telekom’ da ise fiyatlar 9 dolar ile 16 dolar arasında değişmektedir. Şimdi de diğer bir site olan hosting fiyatlarına bakalım. Hostingler de domain gibi yıllık satın alınabildiği gibi aylık olanları da bulunmaktadır. Burada ise fiyatlar ortalama 100- 150 civarında değişmektedir. Hostingler eğer düşük fiyatlı ise bu pek de güvenilir olmadıkları anlamına gelebilmektedir. Çünkü ortalama bir hosting fiyatı yıllık bir hosting fiyatı 100-150 civarındadır. Hsting ve domain fiyatlarını da belirledikten sonra web sitesi kurmak için ilk yıl  maliyet ortalama 150 TL civarında oluyor. Ortalama bir web sitesi kurma maliyeti bu şekildedir.

Bir cevap yazın