TR Uzantılı Domainler İçin Gerekli Evraklar | NettaCompany
TR Uzantılı Domainler İçin Gerekli Evraklar

TR Uzantılı Domainler İçin Gerekli Evraklar

TR Uzantılı Domainler İçin Gerekli Evraklar

Tr uzantılı domainler gerekli evrakların tahsis edilmesinden sonra onaylanmaktadır. Tr uzantılı domain almak isteyenlerin ilgili evrakları teslim ettikten sonra başvuru süreçleri başlamaktadır. Peki tr uzantılı domain almak için hangi evraklar gereklidir ? Domain yani alan adı alırken tr uzantılı alımlarda gereken evrakları sizlerle paylaşacağız. Sizler de bu evrakları tamamlayarak tr uzantılı domain başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak önce domainin uygun olup olmadığını domain sorgulama ile sorgulatmayı unutmayınız. Şimdi gereken evraklar neler onlardan bahsedelim.

Tr Uzantılı Domain İçin Hangi Evraklar Gerekir ?

Com.tr domain ve org.tr domain alabileceğiniz iki ticari vakfi domainler arasındadır. Biz bu iki tr uzantılı domain içinde gerekli evrakları sizinle paylaşacağız. Öncelikle com.tr için başlayalım. Com.tr domaini alırken öncelikle gereken evraklar şöyle ;

* Alan adı tahsis formu yani dilekçe iletilmelidir.

* Dilekçenin içinde yer alan takip numarası kısmını boş bırakarak idari sorumlu kodu daha sonra ödeme sorumlu kodu ve teknik sorumlu kodu yerlerinin kalması gerekmektedir.

* Bunların dışında firma sahibine ait isim soyisim, domain ismi, e-mail telefon gibi bilgiler firma sahibinin adı ve imzası ile birlikte başvurulacağı siteye iletilmelidir.

* Hemen hemen hepsinde sizden alan adı tahsis formu istenir bunun dışında gerekli olan belgeler firmanızın sektörüne göre değişkenlik göstermektedir.

* Diğer türler için ise örneğin gemiler için Türkiye Cumhuriyeti gemi tasdiknamesi, Çiftlikler için Ziraat odasından alınması gereken kayıt belgesi, gazeteler için gazetenin aslı, mevkude beyannamesi, kimlik fotokopi, Özel Numaralar için Türk Telekominikasyondan alınan özel servis numarası tahsis belgesi gibi çeşitli belgeler gerekmektedir. Bu belgelerin hepsinde hemen hemen alan adı tahsis formu da istenmektedir.

Evrak Tesliminden Sonra Ne Yapılmalı ?

Daha sonra başvuru değerlendirme süreci başlamaktadır. Başvuru değerlendirme süresini bitene kadar  evraklarınızın onaylanıp onaylanmamasını bekleyiniz. Gerekli görüldüğünde sizden extra istenebilecek belgeleri de teslim etmekle yükümlülüğünüz bulunmaktadır. Kısa bir süre içinde evrakların onay alıp almadığı tarafınıza iletilmekte ve eksik yada yarım görülen belgelerin sizden gerekli görüldüğünde tamamı istene bilmektedir. Evrak süreci oldukça zor gibi görünse de aslında işlemler kısa bir sürede halledilip onaylanma süreci başlanmaktadır. Siz bu gerekli evrakları hazırladıktan sonra zaten onay sürecini beklemeye alınırsınız. İstenilen belgeleri almanız da son derece kolay olmakla birlikte size herhangi zorluk çıkartacak bir alanda belge istenilmez. Sadece ilgili olduğunuz ve gereken belgeler sizden istenmektedir. Sizlere hangi belgeleri teslim etmeniz gerektiği ile ilgili bilgilendirmede bulunduk. Eğer com.tr yada tr uzantılı bir domain almak isterseniz bu hususlara dikkat etmenizin evrak sürecini kolaylaştıracağını unutmayın.

Bir cevap yazın