SSL Sertifikası Önemi ? | NettaCompany
SSL Sertifikası Önemi ?

SSL Sertifikası Önemi ?

SSL yani Secure Sockets Layer sertifikası sunucu ve kullanıcı arasındaki veri akışını güvenlik için şifrelemeye yarayan sistemdir.Bu güvenlik sistemi Netscape tarafından 1996 yılında 3.0 versiyonuyla çıkartılmış ve bütün internet tarayıcıları tarafından onayladığı ve desteklediği için geniş bir uygulama alanı bulmuştur. SSL  kullanıcı tarafından gönderilen bilginin doğru sunucu tarafından alınmasını sağlayan protokoldür. Gönderilen bilgi iletilmeden önce şifrelenir ve sadece doğru sunucu tarafından okunur. Karşılıklı olarak sistem tarafından doğrulama  yapılır  işlemin ve bilginin gizliliği sağlanmış olur. Veri akışında kullanılan şifrenin gücü gönderilen anahtar kelimenin uzunluğundan kaynaklanır. Anahtar kelimenin uzun olması bilginin korunması için önemlidir. Secure Sockets Layer sisteminde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bitte2128 değişik anahtar vardır. Bu şifrelemenin çözülebilmesi çok büyük maliyetler ve çok uzun zaman gerektirmektedir. Mesela kötü niyetli bir şahsın 128 bit’lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolar yatırım yaptıktan sonra 67 yıla ihtiyacı vardır. Örnekten de  anlaşıldığı gibi SSL sistemi sayesinde tam ve kesin bir güvenlik protokolü mevcuttur.

SSL protokolü temin edilme yöntemine, kullanma şekil ve amaçlarına göre sınıflandırılmaktadır.

SSL sertifikaları temin edilme yöntemine göre 3’e ayrılır.

1.Domain doğrulama

Domain (alan adı) doğrulama yöntemi ile alınan Secure Sockets Layer sertifikaları ya admin@siteadınız.com ya da domaininizin whois’inde görünen admin e-mail’ine e-mail göndererek domain (alan adı) sahibi olduğunuz doğrulanır ve hemen arkasında SSL sertifikanı temin edilip emailinize gönderilir. Bu sertifikalar insan emeği olmaksızın otomatik çalıştığı için ve herhangi bir işlem gerektirmediğinden fiyatları oldukça uygundur.

2.Firma doğrulama

Firma doğrulaması yapılan SSL protokollerinde web sitenizi tıklayan ziyaretçileriniz kurumsal kimliğinizin doğrulandığını, ve sitenin size ait olduğundan emin olurlar. Bu işlem manuel bir doğrulama gerektirdiğinden SSL sertifikaları 2 ile 7 gün arasında temin edilir.

3.Gelişmiş doğrulama

Gelişmiş doğrulama işleminde, siteniz ayrıntılı olarak incelenir ve evrak işlemleri gerektirdiğinden 2 ile 7 gün arasında temin edilir.

SSL sertifikaları kullanım şekillerine göre 3’e ayrılır.

1.Tek sub domain

tek sub domain SSL sertifikaları sadece bir domain adresi için alınır.

2.Wilcard domain

Bu domainle tek SSL sertifikası alıp bir çok domain adında korunmasını sağlaya bilirsiniz.

3.Çoklu domain

Çoklu domain sertifikasında bir tek SSL protokolüyle birden fazla domaini güvenli hale getirebilirsiniz.

www.nettacompany.com.tr adresine SSL sertifikası için gidebilirsiniz.

Biri düşündü “SSL Sertifikası Önemi ?

  1. Görkem CAN - 1 Nisan 2017 at 13:52

    Bence önemli özellikle e-ticaret sitelerinin mutlaka faydalanması gerekli.

    Cevap Yaz

Bir cevap yazın