SSL Nedir, SEO için önemlimidir ? | NettaCompany
SSL Nedir, SEO için önemlimidir ?

SSL Nedir, SEO için önemlimidir ?

SSL’in açılımı Secure Sockets Layer sertifikası yani güvenli giriş sistemidir.  SSL, sunucu ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenmesi  işlemidir. En çok kullanılan alan ise, web sitesindeki veri alışverişi esnasında kullanıcı ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifreli hale getirilmesidir.

SSL, standart bir çözüm yolundan oluşmaktadır. Güvenli veri iletişimi sağlamak için birçok web sitesi SSL güvenlik sistemini  kullanmaktadır. SSL işleminin çalışması için kullanıcı  tarafında bir anahtar ve alıcı tarafından çalışacak bir sertifika olmalıdır.

Secure Sockets Layer sertifikasının Özellikleri

  • Gelen verinin şifrelenmesi ve kodu çözmesi sırasında güvenlik ve gizliliği sağlar
  • Bilgiyi yollayanın ve bilgiyi alanın doğru yerler olduğunu kesinleştirir.
  • Veri belgelerinin oluşturulmasını kolaylaştırmaya yarar.
  • İletilen verilerin tarih ve zamanını doğrulanmasını sağlar.

 Secure Sockets Layer Sertifikasyon Kurumu

Elektronik sertifikaların verilebilmesini ve yönetilmesini sağlayan kurumlardır. Elektronik sertifikalar bu kuruluşların  saklı anahtarıyla imzalanır. Türkiye’deki SSL desteği veren kurumlar, yurtdışındaki kurumların temsilciklerini yapmaktadır. Bu yüzden kimlik doğrulama işlemleri yurtdışında veya yurt dışındaki kurumun formatı üzerinden yapılması gerekmektedir. SSL sertifikaları bütün internet tarayıcıları üzerinde  büyük oranda sıkıntısız şekilde desteklemekte ve çalışmaktadır

  Secure Sockets Layer Nasıl Çalışır?

SSL Public Key/Private Key adı verilen anahtarlar ile çalışanı bir kodlama yöntemi ile çalışmaktadır.

SSL kodlama için ise iki adet anahtar mevcuttur. Bu iki anahtarın dijital ortamda kodlanmış yazılımlar olması gerekir.Bu iki anahtardan birinin  kilitlemiş olduğu veriyi, yalnızca diğer anahtarla açılabilmesi mümkündür. Bu anahtarla oluşturulduktan sonra  anahtarlardan biri (private key) anahtarları oluşturanda, diğer anahtar (public key) ise, bağlantı kurulmak istenen kişilere gönderilmesi esasına göre çalışır.

Bu anahtarlar sayesinde dışarıdan sizinle bağlantı kurmak isteyen birisi, public key’i kullanarak mesajı güvenli bir şekilde size gönderebilir. Veri, gönderici tarafından size ulaşmadan, transfer sırasında başkaları tarafından veriye ulaşılsa bile, şifrenin çözülmesi için sizde bulunan private key gerekecektir. Bilgisayarlar arasında 40 bit veya 128 bit çok karmaşık şifreleme kullanılmaktadır. Bu karmaşıklıktaki şifrelemenin çözülmesi ise çok  zordur.

Kısaca SSL veri alışverişi yaparak çalışan bilgisayarda, dışarıdan herhangi bir üçüncü tarafın veriye müdahale etmesini önlemekte, sadece veri alışverişi yapan bilgisayarlar arasında, güvenli bir şekilde verinin aktarılmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın