CAll Us: 0850 532 5 260 Submit Ticket   Login
HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma ve Küçültme

HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma ve Küçültme

HTML, Javascript ve CSS sıkıştırma işlemi, mutlaka tüm web site yöneticilerinin uygulaması gereken bir minify işlemidir. Bu işlem yukarıda belirtilen kod yapılarının küçültülmesi anlamına gelir.

Kısaca bu minify işlemi sayesinde HTML, Javascript ve CSS kodlarınızda bulunan gereksiz yapılar, boşluklar ve blok ayırıcılarını kaldırarak kod yapılarını küçültmüş olursunuz. Bu işlem bu tip kod yapılarının daha hızlı çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Temelde yapılan bu işlem web sitelerinizin sayfa açılış hızlarının ve genel işlevsellik hızının artış göstermesine sebep olur ve arama motorları ile ziyaretçilerinin deneyimlerini üst düzeye çıkarır.

  1. Büyük Boyutlu Kod Yapılarını Tespit Edin

Web sitenizde bulunan HTML, CSS ve Javascript gibi kod yapılarının hangilerinin küçültülmüş hangilerinin büyük boyutlara sahip olduğunu görmek için GTMexrix’i kullanabilirsiniz. Bu sayede kod yapılarınız hakkında detaylı bir bilgiye kavuşacaksınız.

  1. Büyük Kod Yapılarını Küçültme İşlemleri

Bu işlem için birbirinden farklı 3 yol takip edebilirsiniz. Fakat mutlaka web sitenizin yedeğini almayı unutmayınız.

  1. Manuel Sıkıştırma İşlemi

Yukarıda GTMetrix ile web sitemizi taradığımızı ve kod dosyalarımız ile alakalı verilere ulaştığımızı dile getirmiştik.

Özellikle kod sıkıştırma ile uğraşmak istemeyen web site sahipleri, GTMetrix aracının güzel bir özelliğinden faydalanabilirler. Web sitenizi taradıktan sonra alt kısımda ‘Optimize Edilmiş Sürüm’ göreceksiniz. Bu büyük boyutlara sahip olan kod dosyalarınızın pratik bir şekilde küçültülmüş hallerini sizlere sunar.

Buradan optimize edilmiş dosyalarınızı indirebilir ve FTP yardımı ile web sitenize ekleyerek eskileri değiştirebilirsiniz.

  1. İçerik Yönetimi Sistemi Modülleri

WordPress tabanlı web site sahipleri, kod yapıları küçültme işlevini sunan Better WordPress Minify ve W3 Total Cache eklentilerini kullanabilirler.

Bu eklentiler sayesinde pratik bir şekilde HTML, CSS ve JavaScript dosyalarınızı minify edebilirsiniz.

  1. CloudFlare

Genel olarak CloudFlare web siteleriniz ile sunucularınızın arasında bir Proxy görevi görmektedir. Bu sayede web sitenizi ücretsiz bir şekilde korur ve hızlandırır. Üstelik HTML, CSS ve Javascript kodlarını sıkıştırma işlevlerini yerine getirdiği gibi, ücretsiz bir şekilde web sitenizi DDoS saldırılarına karşıda korur.

Yukarıda belirtildiği gibi, İşlem sağladığınızda sıkıştırma işlemlerini kolayca yapabileceksiniz.

About the Author

Leave a Reply