Game VDS/VPS Nedir? | NettaCompany
Game VDS/VPS Nedir?

Game VDS/VPS Nedir?

Sürekli olarak gelişen teknolojinin bir ürünü olan bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez birer parçasıdır. Hayatımızın her anını kapsayan teknoloji, alışveriş, yemek, eğlence hatta seyehat planlarımıza bile etki etmektedir. Özellikle eğlence alanın da oldukça ihtiyaç duyduğumuz bilgisayarlar günümüzün bir bölümün bilgisayar başında geçirmemizi sağlar. Oyun oynamak için bilgisayarlarımıza sürekli olarak ihtiyaç duyarız. Herkesin sevdiği bir uğraş olan oyun oynamak, sanal alan da oldukça rehavet görmekte. Oyun oynayabilmek için bilgisayarlarımızın gereksinimleri de çok önemlidir. Seçtiğiniz bilgisayar oyununun gereksinimlerini bilgisayarınızın karşılıyor olması oyunu oynamanız için gereklidir. Online oyun oynayanların genel de karşılaştığı game VDS/VPS oyuncu için önemlidir. Şimdi sizlere VDS ve VPS nedir açıklamaya çalışacağız.

VPS(Virtual Private Server) Ne İşe Yarar?

Türkçe anlam olarak tam bir karşılığı olmayan bir kelimedir. Fakat genel anlam da paylaşımlı sunucu olarak tabir edilir. Özel paylaşımlı bir sunucu olarak tabir edilmesinin sebebi; sanal sunucuları sanal olmayan sunucularla paylaşmasından dolayıdır. Bu sunucunun paylaşımlı olmasının avantajı birden fazla kişinin sunucuyu kullanabilmesidir. Ana sunucunuzun paylaşıma açmak ve yazımsal olarak paylaşılmasını sağlamak istiyorsanız VPS( Virtual Private Server) sizin için uygun olanıdır. VPS kullanımın da çıkan aksilik sadece ana sunucuyu etkilemez. Ana sunucuya bağlı olan tüm sunucular etkilenir. Bağlanan bütün sunucular tek bir ana sunucuya bağlı olduğundan dolayı ana sunucu da meydana gelen aksilikler herkesi etkiler. Bütün VPS’ler ayrı çalışıyor olmasına karşın hepsi bir bütünün parçasıdır.

VDS(Virtual Dedicated Server) Ne İşe Yarar?

VPS sunucular yazılımsal olarak paylaşım sağlanan sunuculardı. Türkçe karşılığı olarak paylaşımsız olarak tanımlanır. VPS aksine bu sunucular yazılımsal olarak değil de donanımsal olarak paylaşılır. Bu sunucu türünün avantajı, VPS aksine ana sunucudan etkilenmezler. VDS’ler birbirinden tamamen bağımsız hareket edebilirler. Ayrıca VDS ile her bir VDS ayrı işletim sistemine sahip olabilir. VPS de olan ram paylaşım olayı VDS’de yoktur. Ayrı işletim sistemlerine sahip olduklarından dolayı VDS’ler birbirini etkileyemez. Bütünün bir parçası olmak yerine her biri küçük, bağımsız VDS ler haline gelirler.

Bir cevap yazın