Domain Nedir ? | NettaCompany
Domain Nedir ?

Domain Nedir ?

DOMAİN NEDİR?

Domain yani alan adı internet sistemindeki web sitelerinin adı ve adresidir.Domain adresi olmadan, internet kullanıcıları web sitesine sadece ıp (internet protokol) numarasında bulunan rakamlarla erişim sağlayabilirler. Domain internette bulunabilmek için sahip olunan kimliktir.Bu bilgiler olmadan internet kullanıcılarının web sitesine ulaşabilmeleri imkansızdır.Domain IP numaralarının anlaşılır hale getirilmesidir.Hatırlanması çok zor olan ıp numaralarının aksine kolay,anlaşılır ve verilen hizmete uygun isimler olması web sitesinin ulaşımına büyük katkı sağlar.

Domain Uzantıları Neye Göre Değişir?

Uluslar arası domainler ABD’den ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı bulunan firmalardan alınır.Kullanmak istediğiniz domain adresi alabilmeniz için sizden önce başka birinin istediğiniz isimde bir domain almamış olması gerekir.Sizin olmasını istediğiniz domain’i sizden önce almış olan kişiden istediği maddi değer karşılığında satın alabilirsiniz.Domain kayıt işlemleri için gerekli olan süre 24-72 saattir. Bu süre domain adresinin dünya üzerinde güncellenmesi içindir.Domain kaydını belirli süreler dahilinde satın alabilirsiniz.Bu süre domain alma işleminden itibaren 1 yıl ile 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir.Belirtilen süre içerisinde eğer domain kaydınızı güncellemedinizse aldığınız domain 10 gün içerisinde kullanılamaz hale gelir.aşağı yukarı 45 gün içerisinde hiç kimse tarafından kayıt edilemez. Eğer verilen zaman zarfında hala güncelleme yapmadınız ise domain adresiniz artık serbest kalır ve başkalarının alması için uygundur.Domain adresinin uzunluğu en fazla 63 karakter olabilir.

Domain uzantıları kullanıldıkları alan ve işlevlerine göre farklı uzantılarla isimlendirilirler. Bunlar;

com:Ticari kuruluşlar içindir.(isteyen herkes satın alabilir herhangi bir şartı yoktur)

net:Çalışma alanı internet olan kuruluşlar içindir. (isteyen herkes satın alabilir herhangi bir şartı yoktur)

org:Dernekler,organizasyonlar içindir.(isteyen herkes satın alabilir herhangi bir şartı yoktur)

gov:Devlet kuruluşları içindir.(sadece devlet kuruluşları kullanabilir).

edu:Eğitim kuruluşları içindir.(sadece eğitim kuruluşları kullanabilir).

mil:Askeri kuruluşlar içindir.(sadece askeri kuruluşlar kullana bilir).

ac:Akademik kuruluşlar içindir.(Bazı ülkelerde yerine edu kullanılabilir ve sadece akademik kuruluşlar kullana bilir).

tv:Tv kanalları için özel olarak oluşturulmuş uzantıdır.(sadece tv kanalları kullanabilir.

Domain adresleri her ülke için farklıdır.Bazı ülkeler için domain adresleri şöyledir;

Tr: Türkiye /Nl: Hollanda / Jp: Japonya /De: Almanya /Uk:İngiltere /Fr:Fransa /İt:İtalya /Ch:İsviçre /No:Norveç /Ca:Kanada /Se:İsveç /Ru:Rusya /Fi:Finlandiya /Id:Endonezya /Gr:Yunanistan /Yu:Yugoslavya /Hr:Hırvatistan /Br:Brezilya /Bg:Bulgaristan

Biri düşündü “Domain Nedir ?

  1. Diyet Listesi - 3 Mart 2017 at 22:39

    Idn domainler hakkında da bilgi edinebilir miyiz acaba. Yerli arama motorumuz devreye girdiğinde idn domainler değerlenecek mi?

    Cevap Yaz

Bir cevap yazın