fbpx
Detaylı Site Hızı Nasıl Sorgulanır?

Detaylı Site Hızı Nasıl Sorgulanır?

SEO çalışmalarında iç SEO bölümünde değerlendirilen kriterler arasında yer alan site hızı, sıralamaya etki eden oldukça önemli bir faktördür. Özellikle kullanıcıların son zamanlarda internette daha aktif olması ve çeşitli platformlardan internette aramalar yapması, beraberinde sorunsuz bir gezinme ihtiyacı doğurmuştur. Günümüzde her kullanıcı, bir sitede gezerken herhangi bir yavaşlık problemi yaşamak istemez. Peki site hızı sorgulama nasıl yapılır? İşte site hızı sorgulama araçları ve detaylar…

Site hızı, Google tarafından siteleri dizin sıralamasına alırken dikkat edilen kriterler arasında yer almaktadır. Bir sitenin hızı ne kadar hızlıysa, ziyaretçilerin sitede gezinmesi daha kolay olur. Google, ziyaretçilerine en kaliteli siteleri ve en doğru bilgileri sunmayı amaç edindiği için hızlı açılan siteleri de üst sıralarda listeler. Böylece Google, ziyaretçilerine hız sorunu yaşatmayacak siteleri gösterir ve bu siteleri listelerken öncelik gösterir. Peki site hızı sorgulama nasıl yapılır? Site hızı sorgulama araçları nelerdir?

Site hızı sorgulama araçları

Site hızı puanınızı öğrenmek için çeşitli firmalar tarafından oluşturulmuş ve detaylı bir şekilde site hızı grafiğinizi gösteren araçlar bulunmaktadır. Yaptığınız hız optimizasyonu çalışmalarının ardından site hızınızın ne durumda olduğunu sorgulamak istiyorsanız, aşağıda bahsettiğim araçları kullanabilirsiniz.

 

Google PageSpeed Insights

Arama motoru devi Google tarafından webmasterlar için sunulan site hızı aracı PageSpeed Insights, sitenizin hem masaüstündeki hem de mobildeki hızını kontrol ediyor. 100 puanüzerinden site hızınızı değerlendiren araç, aynı zamanda yapılması gereken optimizasyonları yazılı biçimde anlatıyor. PageSpeed Insights, site hızını düşüren etkenleri gösteriyor ve bu sorunları ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenleri hem mobil hem de masaüstü şeklinde belirtiyor.

Öte yandan, doğru yaptığınız ve site hızınızın düşmesini sağlayan olumlu optimizasyonları da “Optimizasyonlar Bulundu” sekmesinde gösteren PageSpeed Insights, aynı zamanda sayfanız için optimize edilmiş js, css ve resimleri direkt Google sunucularından indirmenizi de sağlıyor. Sayfanın alt kısmında yer alan “Bu sayfa için, optimize edilmiş resim, JavaScript ve CSS kaynaklarını indir.” seçeneğiyle Google tarafından optimize edilen ve site hızınızı arttıracak olan sıkıştırılmış js, css ve resim dosyalarını indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaları ait oldukları klasöre giderek optimize edilmemiş haliyle değiştirmeniz yeterli olacaktır.

 

GTmetrix

Site hızı sorgulama araçlarından biri olan GTmetrix, hem ücretsiz hem de kapsamlı bir araç olarak hizmet veriyor. Sunduğu özelliklerle kullanıcıların en çok kullandığı site hızı sorgulama araçları arasında yer alan GTmetrix, yıllardır gözde siteler arasında.

GTmetrix’te bir sitenin site hızını ölçmek için sorgulama yaptığınızda, karşınıza Performans Skorları başlığı altında “Sayfa Hızı” ve “YSlow Skoru” çıkmaktadır. Puan olarak ifade edilen skorlarda; A çok iyi, F ise çok kötü olarak değerlendirilmektedir. Öte yandan aynı sayfa üzerinde Sayda Detayları başlığı altında “Tam Olarak Yüklenme Süresi” de yer almaktadır. Sorguladığınız sayfanın tamamen yüklenmesinin kaç saniyede tamamlandığını gösteren sayaç sayesinde sayfanızın kaç saniyede tamamen açıldığını görebiliyorsunuz.

 

Hemen yanında yer alan “Toplam Sayfa Boyutu” da sorguladığınız sayfanın kb/MB cinsinden boyutunu size sunmaktadır. Bu boyutu etkileyen faktörler arasında javaScript dosyalarınızın boyutu, CSS dosyalarınızın boyutu, HTML dosyalarınızın boyutu ve resimlerinizin boyutu yer almaktadır. Son olarak da siteniz açılırken sunucuya yapılan istek sayısı da “Requests” sekmesi altında yazmaktadır.

Alt kısımda ise 6 sekme yer almaktadır. Bunlar: “PageSpeed, YSlow, Waterfall, Timings, Video, History” şeklindedir. Bu sekmeler altında da yaptığınız optimizasyonların ne derecede etki ettiği, hangi seviyede olduğu yer alır. Öte yandan yapmadığınız, hatalı yaptığınız veya yeterli kadar yapmadığınız optimizasyonlar da listelenir ve site hızı arttırmak için yaptığınız çalışmalar A-F arasında puanlanmaktadır.

 

Pingdom

3 farklı ülkeden sitenizi ziyaret eden Pingdom, bu ülkelerdeki sunuculardan sitenizi pingliyor ve site hızınızı ölçmeye başlıyor. Test sonucunda site hızınızla ilgili bir özet rapor çıkaran Pingdom, sitenizin hız performansını A-F arasında harflerle değerlendiriyor. Öte yandan sayfanızın toplam yüklenme süresi, sayfanızın boyutu, sayfanızın açılırken sunucuya yaptığı isteklerin sayısı, diğer sitelerden yüzde kaç daha hızlı olduğunuz ve testin nereden yapıldığı (ABD, İsviçre, Avustralya) gibi bilgileri karşınıza çıkarıyor.

Alt kısımda ise performans bilgileri hakkında geniş açıklama yapan Pingdom, site hızınızı etkileyen faktörleri listeliyor ve site hızınızı arttırmak için yaptığınız çalışmaları değerlendiriyor. Yaptığınız site hızı arttırma çalışmalarını da doğruluğuna göre değerlendiren Pingdom, çalışmalarınızı A-F arasında puan vererek değerlendiriyor. Aynı zamanda farklı kaynaklardan çağrılan dosyaların boyutlarını ve yüzdesini gösteren Pingdom, günümüzde site hızı sorgulama siteleri arasında en çok kullanılanlardan birisi konumunda.

One thought on “Detaylı Site Hızı Nasıl Sorgulanır?

  1. Şerafettin - 5 Aralık 2017 at 23:40

    Site hızı SEO değerlerini inanılmaz derecede etkiliyor ve dikkatele takip edilmeli. Özellikle GTmetix bu açıdan oldukça iyi bir araç.

    Reply

Leave a Reply