fbpx
9 İşlemde WordPress Hızlandırma Optimizasyonu

9 İşlemde WordPress Hızlandırma Optimizasyonu

WordPress, web site sahibi olan insanların en çok tercih ettiği web site tabanlarından biridir. Bunun sebepleri arasında ise arama motoru uyumunun fevkalade olması ve kolay bir şekilde özelleştirilebilmesi sayılabilir.

Fakat tüm bu cezp edici özelliklere rağmen, WordPress birçok farklı hata ve sorun ile karşımıza çıkabilir.  Özellikle zamanla yavaşlaması, kullanıma bağlı olarak birçok eklentinin güncellenmeye ihtiyaç duyması gibi sebeplerden dolayı, WordPress tabanlı siteniz artık yeterince performans veremeyebilir.

Tabi ki bu durumla başa çıkabilmeniz için bir Webmaster olmanıza gerek yok. Sadece zamana ve sabra ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Ayrıca bunun yanı sıra iyi bir yönlendirici kaynağa da ihtiyacınız olacak. Bu kaynağı sizlere bu yazımızda sunuyor.

WordPress Optimizasyon işlemini başarılı bir şekilde yerine getirebilmeniz için aşağıda sizle için oluşturduğumuz yönergeleri takip etmeniz yeterli.

 1. WordPress Hızınızı Ölçün

Öncelikle optimizasyon işlemi uygulamayı düşündüğümüz web sitesinin mevcut hız ve performans değerlerini ölçerek işe başlamayız. Çünkü web sitemizin hali hazırda nasıl bir performans sergilediğini, yavaşlamasına sebep olan durumları ve performansını etkileyen unsurları tespit etmek, çözüme giden yolu daha kolay belirlememize olanak tanıyacaktır.

Bunun için GTmetrix’i kullanabilirsiniz. Google Page Speed ve YSlow değerlerinizi birleştirerek sizelere detaylı bir performans analizi sunacaktır. Daha sonra eğer optimizasyona gerek duyarsanız bundan sonraki adımları takip ederek durumu kontrol altına alabilirsiniz.

 

 1. Gereksiz Yüklerden Kurtulun

WordPress’in kolay özelleştirilebilir bir yapıya sahip olduğunu, birçok geliştiricinin bu web tabanı için sunduğu eklentiler ve temalardan anlayabiliriz. Bu sebeple web sitemizi geliştirmek, daha modern ya da daha işlevsel hale sokmak için yeni eklentiler ve yeni temalar kullanmak isteriz.

Bunu yaparken bire süre sonra web sitemizin inanılmaz yoğun bir eklenti çöplüğüne dönüştüğüne de sıkça rastlıyoruz.

Web site sahipleri yeni bir tema kurduğunda eskisini kaldırmayabiliyor, ya da sürekli yenilik için eklentiler yükleyerek siteyi yoğun bir yük altında bırakabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için mutlaka işinize yaramayan ve artık ihtiyaç duymadığınız eklentileri tespit etmek ve kaldırmak olacaktır. Bu web site üzerinde ki yükü azaltacak ve daha performanslı bir şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Yine eğer tema değişiklikleri yaptıysanız mutlaka eskisini silmeyi unutmayınız.

 

 1. HTML, Java ve CSS Kodlarınızı Küçültün

Burada ki temel amaç, aynı işlevi gören fakat daha küçük boyutlara sahip olan kod birikimleri kullanmaktadır. Bu da gereksiz boşluklar ve karakterlerin kaldırılması ile yapılabilir.

Bunu eklentiler ile yapabileceğimiz gibi, web sitemizin tema dosyalarının ağır ve büyük olanlarını tespit ederek manuel olarak da küçültme işlemi yapabiliriz.

Eklenti olarak bizi yardımcı olacak uygulamalar ise Autoptimize ve W3 Total Cache’dir. Bu eklentiler tek tuşla HTML, CSS ve Java kodlarını sıkıştırmamıza yardımcı olur.

 

 1. Gzip Sıkıştırmayı Aktif Hale Getirin

Çeşitli kod yapılarını küçültmenin haricinde yine en önemli WordPress hızlandırma işlemlerinden biri Gzip sıkıştırmayı aktif hale getirmektir.

Web sitemizi ziyaret eden kullanıcılar, uzak bir sunucudan gerekli dosyaları yüklemek zorundadır. Dolayısıyla bu dosyalar ne kadar büyük olursa web sitesinin yüklenmesi de o derece yavaşlayacaktır.

Gzip sıkıştırma yöntemi ile bu uzaktan yüklenen dosyaların boyutlarını küçültebiliriz. Bunu tek tuşla WP-Rocket adlı eklentiyle yapabilmeniz mümkündür.

Yine aşağıda ki kodları .Htaccess dosyanıza ekleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
# For Older Browsers Which Can't Handle Compression
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</IfModule>

 

 1. Görselleri Optimize Edin

Web sitenize resim eklerken büklüklerine pek fazla dikkat etmiyorsanız bu büyük bir problem olarak ileride karşınıza çıkabilir. Büyük çözünürlüğe sahip görseller web sitenizde yüksek trafik kullanılmasına sebep olacağı için mutlaka zaman zaman sitenizde bulunan resimleri optimize etmelisiniz.

Bunun için basit ve kullanışlı bir eklenti kullanabilirsiniz. Smush Image Compression and Optimization eklentisi sayesinde web sitenizde yer alan tüm resimleri optimize ederek kalitesinden ödün vermeden boyutlarını küçültebilirsiniz.

 

 1. Uzun İçeriklerinizi Sayfalara Bölün

Web sitenizi optimize etmeye başladığınızda size yardımcı olabilecek bir diğer husus ise uzun sayfaları bölmektir. Bu işlem genelde içeriklerinize gelen sayısız yorumu daha derli toplu bir şekilde muhafaza etmek için kullanılır.

Bunu yapabilmek için aşağıda ki adımları takip etmeniz yeterlidir.

 • WordPress paneline giriş yapın
 • Ayarlar bölümüne gelin
 • Tartışma bölümü içerisine girin
 • Sayfa başına maximum yorum saysını belirleyin

 

 1. PHP Versiyonunuzu Yükseltin

PHP versiyonu yükseltmek asla gözünüzü korkutmasın. Çünkü sağlayacağı yararlar web sitenize can suyu olabilir.

PHP 5 sürümüne göre PHP 7’nin tam 2 kat daha hızlı olduğu bilindiğine göre, PHP sürümünü yükseltmeniz için hiçbir engel yoktur. Ayrıca WordPress PHP 7’nin bellek optimizasyonundan da yararlandığı için performansınızda yaklaşık %30 – %50 bir iyileştirme sağlayabilirsiniz.

 

 1. Cache Eklentisi Kullanın

Cache yani ön bellekleme sistemi sayesinde ziyaretçilerinize daha hızlı bir sörf deneyimi sunabilirsiniz. Ön bellekleme mekanizmaları tarayıcılar içerisinde bilgilerini depoladığı için ziyaretçiler ilk girişinden sonraki tüm girişlerinde web sitelerinizi daha hızlı bir şekilde gezinebileceklerdir. Yine bu WordPress sitelerinizin daha performanslı bir şekilde çalışabilmesi için en etkili yöntemlerden biridir.

Bunun için WP-Rocket ve W3 Total Cache gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

 

 1. CDN Kullanmak

WordPress optimizasyon işleminin son basamağı olan CDN kullanımı, özellikle yoğun içeriklere ve işlevselliğe sahip olan web siteleri için hayat kurtarıcı bir öneme sahiptir.

CDN kullanımı sayesinde web sayfasına bağlanan ziyaretçinin mevcut konumuna en yakın sunucudan istek yapılmasına olanak sağlar. Bu da aradaki mesafeyi kısalttığı için web sitenizin daha hızlı tepki vermesi sağlayacaktır. Uygun fiyata CDN Hizmeti satın almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a Reply